Podplácel, aby dcera získala obecní byt, řekl soud. Policista dostal podmínku

  13:58
S dvouletým podmíněným trestem odešel od Městského soudu v Brně policista Jiří Vlček. Obžaloba ho vinila, že přes svého známého zajistil, aby někdejší politik ODS Otakar Bradáč jakožto předseda bytové komise v městské části Brno-střed ovlivnil přidělení obecního bytu ve prospěch Vlčkovy dcery.

Policista Jiří Vlček je obžalován, že své dceři pomohl prostřednictvím úplatku získat obecní byt v městské části Brno-střed. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Soudce Jaroslav Chochola byl s předloženými důkazy spokojen, další navrhované obhajobou už nepřipustil a po krátké pauze vynesl odsuzující verdikt.

„Obžalovaný Jiří Vlček je vinen, že ve spolupráci s Jaroslavem Dobešem, Zdeňkem Červinkou, Evou Vágnerovou a Otakarem Bradáčem ovlivnil přidělení bytu pro svou dceru. Požádal Jaroslava Dobeše, aby mu zprostředkoval pomoc při zajištění bytu. Byl si vědom, že dotyční toho jsou schopni, protože Otakar Bradáč měl jako zastupitel Brna-střed a předseda bytové komise vliv na přidělení bytu. Byl hlavní osobou, která to zajišťovala,“ prohlásil soudce s tím, že Vlček předal Dobešovi úplatek minimálně ve výši 360 tisíc korun. Udělil mu za to dvouletý podmíněný trest a zároveň peněžitý ve výši 150 tisíc.

Statisícovým úplatkem chtěl pomoct dceři k získání bytu, viní policistu žalobkyně

I další jmenovaní jsou stíháni kvůli ohýbání pravidel přidělování bytů. Kromě Bradáče nezastávali žádnou politickou funkci, ale pohybovali se v realitním byznysu a byli podle obžaloby především „tipaři“ možných žadatelů, kteří jsou ochotni dát úplatek. S Červinkou pak Bradáč probíral materiály a vybíral ty „správné“. Dokumenty určené pouze pro úředníky a politiky se tak dostávaly i mimo prostory radnice městské části Brno-střed.

Podle státní zástupkyně Petry Lastovecké dvě jiné členky bytové komise popisovaly, že jednání o bytu pro Vlčkovu dceru bylo nestandardní, protože v seznamu byl i jiný žadatel, který měl více bodů a byl i déle na čekací listině. „Pan Bradáč ale prosadil, aby byl byt přidělen dceři pana obžalovaného,“ uvedla žalobkyně. Poukázala také na to, že Vlčkova dcera byla v seznamu dva roky a dlouho se nic nedělo, ale poté, co její otec slíbil úplatek, během půl roku obecní byt získala. Dcera podle Lastovecké o otcových krocích nevěděla.

Vezu ti to, ať se mi to nezkazí, líčí odposlechy uplácení v kauze brněnských bytů

„Nevíme přesnou výši úplatku, jestli šlo o 360 nebo 560 tisíc. Zapojení lidé už si to nepamatují, protože řešili i další věci. Není to totiž jediný případ, ale jen součást systému zločinecké skupiny, která je stále předmětem vyšetřování,“ dodala Lastovecká.

Vlčkův obhájce Radek Zapletal konstrukci obžaloby odmítl. Argumentoval tím, že důkazy neříkají, že by policista někomu něco předával. „Je odvážné tvrdit, že by byla (Vlčkova dcera) jakkoliv časově nebo věcně zvýhodněná při své žádosti o byt. Nemáme s čím srovnat, jestli toto bylo přednostní udělení bytu,“ prohlásil obhájce v závěrečné řeči před vynesením verdiktu. Rozsudek následně nechtěl blíže komentovat s tím, že si ponechal lhůtu na odvolání.

Rozsudek je tak nepravomocný. Policista je aktuálně postaven mimo službu a pokud by se vina pravomocně potvrdila, o uniformu přijde.

Autor: