Letitý spor je u konce. Za špatné vyškovské pivo stát nemůže, potvrdil soud

  16:48
Takřka deset let táhnoucí se spor kolem vyškovského pivovaru v pondělí pravomocně ukončil Krajský soud v Brně. Ten potvrdil dva roky starý rozsudek Okresního soudu ve Vyškově, že někdejší provozovatel pivovaru nemá nárok na 67 milionů korun od státu jako kompenzaci za vady na pronajaté technologii. Ukončení sporu odblokuje rozvoj celého areálu.

Krajský soud v Brně v pondělí shrnul postoje jednotlivých stran i rozhodnutí okresního soudu, jež označil za správné a rozsudkem jej potvrdil.

Odvolací námitky nájemce pivovaru, společnosti Czech Beverage Industry Company, označil za nedůvodné, popřípadě došel k závěru, že pravdou je úplný opak. „Tvrzení žalobce bylo jasně vyvráceno revizním posudkem,“ konstatovala soudkyně Eva Mildeová.

Obě strany totiž v minulosti argumentovaly různými znaleckými posudky, třetí si proto nechal zpracovat přímo vyškovský soud. I proto se případ tak dlouho táhl. Soudem vybraný znalec potvrdil, že pochybení nelze přičítat majiteli, tedy státu.

„Pokud firma nezajistila po celou dobu žádné servisní prohlídky, de facto vyloučila u pastéru funkci jeho monitoringu a bez dalšího dovozovala, že jedinou příčinou nahodile popsané zhoršené kvality sudového piva je vada spočívající v konstrukci potrubí vedoucího do pastéru, pak je nasnadě, že jakékoli další plynoucí problémy musí jít na její vrub a v žádném ohledu je nelze přičítat majiteli,“ vysvětloval už vyškovský soud v odůvodnění, proč provozovateli nepřiřkl kompenzaci. Nyní s tím souhlasil i odvolací soud v Brně.

Místo vaření piva se pivovar roky soudí, případ neobjasnili ani znalci

Jaromíra Žáčka, šéfa státní společnosti Jihomoravské pivovary a.s., která areál pro stát spravuje, rozhodnutí nepřekvapilo. „Od začátku jsem byl přesvědčen o účelovosti žaloby. Tvrzení žalobce bylo absurdní,“ řekl po jednání.

Zástupce provozovatele Jiří Kopenec se k pravomocnému rozhodnutí nechtěl vyjádřit, nekomentoval ani možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

S napětím už roky soudní tahanice sleduje i vyškovská radnice. Té totiž vadí, jak areál nedaleko centra města chátrá a zeje prázdnotou. Usiluje proto o jeho odkup.

Vyškovský pivovar

  • Kromě Budějovického Budvaru zůstal státu v držení také méně známý Pivovar Vyškov. Stát ho nemohl v 90. letech zprivatizovat kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům a možným církevním restitucím. Církev ve Vyškově vyráběla pivo od 17. století.
  • Od znárodnění v roce 1948 ve Vyškově vyráběl pivo sám stát. Státní firma, která pivovar provozovala, se však dostala do ekonomických problémů, a tak v roce 2011 areál pronajala soukromé firmě Czech Beverage Industry Company. Ta však před sedmi lety výrobu piva zcela zastavila a následně areál opustila.
  • Církev se v roce 2016 nároku na vrácení pivovaru vzdala.

„Navázali jsme na jednání z uplynulého období s předešlými ministry zemědělství ve věci budoucího majetkového řešení areálu pivovaru. K naplnění našich ambicí považujeme za nezbytné jednotné vlastnictví celého území,“ informoval už loni na podzim místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

Radnice má v plánu se zaměřit na celé území od zámecké zahrady až po Nový zámek včetně pivovaru. „Budoucnost vidíme v propojení se zámeckou zahradou a v otevření celého prostoru lidem,“ doplnil Celý s tím, že město by chtělo výrobu piva obnovit, ale jen v malém měřítku.

Autor: