Vydrží syrové vejce start i přistání? Mladí konstruktéři předvedli své rakety

  17:04
Na sportovním letišti v brněnských Medlánkách v pátek ráno hřmí a prudce prší. Přesto pod připravenými stany vrcholí přípravy středoškolských a vysokoškolských týmů, jejichž úkolem je navrhnout, sestavit a úspěšně odpálit vlastní raketu.

Čtvrtý ročník soutěže Czech Rocket Challenge organizuje studentský spolek Czech Rocket Society společně se vzdělávací kanceláří Evropské kosmické agentury pro Českou republiku ESA-ESERO.

Do finálového dne se probojovalo 21 týmů z celkového počtu 51 přihlášených. Většinu tvoří středoškolské týmy, zbytek vysokoškolské. Jejich hra na raketové inženýry začala už v březnu na workshopech organizátorů, které jim poskytly průpravu pro samotné sestavení rakety. Všechno kromě malého tryskového motoru poskytnutého pořadateli pak museli studenti vymyslet a zrealizovat sami.

Novinkou proti loňskému roku je rozdělení na kategorie pro začátečníky a pokročilé i účast jednoho týmu ze zahraničí. „Chtěli jsme, aby mladší členové našeho týmu získali zkušenosti a tahle soutěž pro nás byla ideální příležitostí. Navíc je Česko blízko,“ vysvětluje člen týmu PUT Rocketlab z polské Poznaňské Technologické univerzity.

Svou raketu pojmenovali Skipper, design je inspirovaný vzhledem tučňáka. Chtějí prý ukázat, že i tučňáci mohou létat vysoko, očekávaná výška vzletu jejich rakety činí 750 metrů. Soutěží v pokročilé kategorii, ve které si vybrali postavení pozemní stanice s příjmem přes rádio.

„Přes stanici například můžeme kontrolovat let a systémy nebo použít GPS k nalezení rakety,“ přibližuje člen týmu. Druhou možností byla stabilizace rakety formou kontrolované rotace.

„Modlíme se, aby se otevřel padák“

Naopak sedmičlenný tým středoškoláků z Moravské Třebové soutěží v začátečnické kategorii, takže jejich zařízení ponese syrové vajíčko, které by se ideálně nemělo rozbít.

„Naše raketa měří 70 centimetrů, designově je inspirovaná Redbullem a je dost těžká, protože jsme ji tiskli z 3D printu. Ale měla by vylétnout do 400 metrů a modlíme se, aby se otevřel padák a všechno dobře dopadlo,“ přibližuje Ondřej Chytil. Výsledný stav vajíčka je podle něj už vedlejší.

Kvůli silnému dešti se starty raket posunují až na poledne. „Pět, čtyři, tři,“ zní odpočet z reproduktorů. Následuje krátké zasyčení a raketa středoškolského týmu z Vyškova prudce vystřelí do výšky. Po pár okamžicích má i přes padáček poněkud tvrdší dopad. Zdá se však, že vyletěla výš než její předchůdkyně, a skupina tvůrců se tak tváří spokojeně.

Z Brna vzlétlo přes dvacet sond. Některé se zřítí na druhém konci světa

Čekání na večerní vyhlášení výherců v celkem šesti posuzovaných kategoriích si zájemci mohou zkrátit nabíráním kontaktů na zástupce kosmických firem, které jsou na akci přítomny.

„Účastníci se k nám mohou podívat na stánek a popovídat si o kariérních možnostech v naší firmě. Najdou u nás uplatnění studenti strojírenských, technických nebo IT oborů, například konstruktéři nebo vývojáři. Nabízíme jim i možnost odborných placených stáží při škole,“ popisuje HR zástupkyně firmy Akkodis Radka Kožíšková.

Výherci si odnesou medaile, ceny od partnerů akce a praktické zkušenosti do budoucna. „Hlavním úkolem soutěže, stejně jako našeho spolku, je budovat komunitu nadšenců a budoucích inženýrů, kteří se postarají o růst vesmírného sektoru u nás i v Evropě,“ konstatuje tajemník Czech Rocket Society Ota Michálek.

Autor: