Obviněný v kauze pískovny se chce vyhnout vězení, zaplatí miliony - regiony.impuls.cz

Obviněný v kauze pískovny nechce do vězení. Začal mluvit a raději zaplatí miliony

  16:00,  aktualizováno  16:00
K ohýbání zakázek a korupci se vyšetřovatelům přiznal jeden z obviněných v kauze kolem městské pískovny v Brně-Černovicích. Souhlasí s dohodou o vině a trestu, díky níž nemusí do vězení, naopak zaplatí 12,5 milionu korun. Jedná se jednak o zabavené peníze z úplatků a nadto další jako trest. Dohodu ještě musí posvětit soud.

Pískovna Černovice | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

„Obviněnému je kladeno za vinu spáchání zločinu přijetí úplatku a zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, obojí spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ popsal v tiskové zprávě vrchní státní zástupce z Olomouce Radim Dragoun.

Stíhaný člověk, jehož jméno Dragoun nezveřejnil, se k těmto proviněním přiznal a získal v celé kauze, kde figuruje dalších deset lidí a čtyři firmy, status spolupracujícího obviněného. Kriminalistům tak pomáhá v objasnění trestné činnosti i u dalších stíhaných. Jejich vyšetřování tak stále pokračuje.

Policie obvinila další dva lidi kvůli problémové pískovně, jde o úplatky

Díky tomu může dosáhnout i na nižší trest. Podle trestního zákoníku mu hrozilo až dvanáct let pobytu za mřížemi kvůli tomu, že se korupcí podílel na škodě velkého rozsahu.

V dohodě o vině a trestu, kde se přiznal ke svému protiprávnímu jednání, se nicméně domohl toho, že vyvázne s podmínkou. „V dohodě bylo sjednáno uložení trestu odnětí svobody v trvání 3 let s podmíněným odkladem na zkušební dobu 5 let,“ doplnil Dragoun.

Pokud dohodu odsouhlasí i soud, do vězení obviněný nenastoupí. Zároveň se ale zavázal k tomu, že na něj dopadne velká sankce 12,5 milionu korun. Součástí této sumy jsou jednak zabavené úplatky a k tomu i další peněžitý trest. Konkrétní poměr zabavených peněz a navazující „pokuty“ Dragoun nespecifikoval.

Obviněný se také na deset let zavázal k tomu, že nebude ve vrcholných orgánech firem, tedy jednatelem, v představenstvu či správní radě.

Za hlavního obviněného celé kauzy tunelování pískovny, kvůli níž policisté zasahovali v Brně na podzim před třemi roky, v minulosti detektivové označili podnikatele Michala Horkého.

Mezi stíhanými osobami, jejichž jména v této souvislosti zaznívala, byli kromě Horkého i oba někdejší jednatelé pískovny a expolitici brněnské městské části Černovice Jiří Hasoň (dříve KDU-ČSL) a Jiří Novotný (dříve ČSSD) a dále také extajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný. Ten už byl v minulosti ve vězení, rovněž kvůli korupci.

Autor: