Úprava koryta řeky už dva roky zužuje silnici, na stavbě se pracuje i v horku

  0:02
Žádné jiné omezení v Brně nedráždí nervy řidičů tak jako výstavba protipovodňových opatření kolem řeky Svratky podél frekventované ulice Poříčí. Ta je kvůli těmto pracím už více než dva a půl roku zúžená, což nejen ve špičkách způsobuje zácpy. Jaká je na místě stavební činnost, se proto vydali zkontrolovat reportéři MF DNES a iDNES.cz.

Nejenže se termín dokončení této stavby za 1,3 miliardy několikrát posunul z loňského podzimu – aktuálně na příští jaro – častým terčem jsou i pomalé práce, tedy že u vody není vidět patrný posun ke kýžené výsledné podobě s parčíky, cestičkami pro pěší i cyklisty.

„Zhotovitel pokračuje dle plánu, termín dokončení je na konci dubna 2025,“ ujišťuje mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek, že další změny už nejsou na pořadu dne. Magistrát u této stavby pravidelně komunikuje i za zhotovitelské sdružení firem OHLA ŽS, Firesta Fišer a Hochtief, které se už v minulosti muselo potýkat u této zakázky s nemálo komplikacemi.

Zhruba tříkilometrový úsek, na němž se od začátku roku 2022 pracuje, není obsypán desítkami kusů stavebních strojů a četami dělníků na každém kroku. Na více místech vzdálených od sebe často desítky metrů lze vždy napočítat zhruba tříčlenné až pětičlenné skupinky pracantů, kteří sedí buď v bagrech nebo se pohybují přímo poblíž koryta.

Ve výsledku šlo na celých třech kilometrech při každé kontrole napočítat zhruba pět až šest desítek pracovníků. Je potřeba podotknout, že ne každý měl neustále v ruce lopatu, kladivo nebo jiný nástroj. Odpočinek byl potřeba, zvlášť v parných letních dnech, kdy se reportéři MF DNES a iDNES.cz vydali na obhlídku celé stavby, což bylo 2. a 12. srpna dopoledne mezi 9. a 10. hodinou a 7. srpna po 14. hodině.

Nejednoho dělníka bylo vidět vedle helmy s kšiltovkou na hlavě nebo taky s lahví vody v ruce. Vedro bylo začátkem srpna skutečně velké. Poněkud úsměvně však v ten moment působili ti „fachmani“ odpočívající na přímém slunci nebo na rozpálené korbě náklaďáku. Stačilo by však zajít pár desítek metrů do stínu blízkých budov.

Magnet na průšvihy. Stavba protipovodňových opatření v Brně vázne

Nejviditelnější posun za tři týdny sledování nastal u budoucí náplavky s kolonádou poblíž nynější hokejové arény. Zatímco na počátku srpna byl objekt budoucí kavárny a dalších obchůdků ještě ve velmi hrubém rozpracování, o necelý týden později už byla na místě okna, v jiné podobě byla i fasáda.

Posuny však nastaly i v dalších částech celého úseku. Upravenější břehy, posunula se výstavba stěn, jiné části byly naopak vybagrované a připraveny na další práce.

„Probíhající výstavba protipovodňových opatření na řece Svratce v oblasti Poříčí má za cíl vrátit řece přírodní charakter a zvýšit možný průtok korytem. Kamenné zdi budou nahrazeny pozvolným sestupem k toku, díky čemuž vznikne prostor pro případnou velkou vodu. Na tříkilometrovém úseku vzniknou nové stezky, proběhne výsadba zeleně, namísto betonu tu budou zelené pobytové plochy, místo regulace meandry a ostrůvky. Všechny tyto prvky pomohou zadržet velkou vodu a prospějí krajině. Protipovodňová opatření jsou koncipována na stoletou vodu neovlivněnou činností přehrady,“ zdůvodnil Poňuchálek, proč je stavba nutná, přestože se na horní toku řeky na okraji města desítky let nachází vodní nádrž.

Autoři: ,