„Většině obviněných je kladeno za vinu, že se trestné činnosti dopustili jako organizovaná zločinecká skupina,“ uvedl vrchní státní zástupce Radim Dragoun s tím, že jde o možné machinace a korupci při privatizaci domu v Nováčkově ulici, kterou řešili brněnští politici v letech 2016 až 2022.
Brno se pokoušelo prodat městský činžák v Nováčkově ulici bytovému družstvu, ale údajně hluboko pod cenou. Jako úplatek měly posloužit nejdříve některé byty pro politiky, později i peníze. Podvod se ale nakonec kvůli policejní razii nepodařilo dotáhnout.
Členové skupiny jsou aktuálně stíháni za různé trestné činy, konkrétně za podvod, účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, zneužití pravomoci úřední osoby a křivou výpověď či nepravdivý znalecký posudek.
Nejznámějším jménem mezi obviněnými je Filip Leder, což je významný brněnský politik KDU-ČSL a blízký spolupracovník a spolustraník současného ministra životního prostředí a do roku 2022 náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka.
ANALÝZA: Příliš vlivný lidovec. Ledera v radě nechtěli, přejí si klid na práci![]() |
„Usnesení policie považuji za protiústavní, neboť jsem stíhán za hlasování v samosprávném orgánu, které jsem učinil jako zvolený člen zastupitelstva statutárního města Brna, stejně jako minimálně 25 mých kolegů zastupitelů. Vnímám ho také za porušující svobodné, z Ústavy vyplývající právo hlasovat jako volený zástupce dle svého vlastního uvážení,“ napsal v prohlášení pro média Leder, který je zároveň advokátem a svou kancelář má hned v sousedství budovy magistrátu.
Jde však pouze o jeho interpretaci sdělení obvinění. Policie na něj musí mít více „nabito“, jinak by totiž stejně jako Ledera stíhala i ostatní zastupitele, kteří pro prodej domu hlasovali. Tedy i Hladíka.
To se ale nestalo. Hladík pro iDNES.cz jen zopakoval, že celá kauza měla od začátku za cíl jen účelově poškodit jeho jméno. „Na policii jsem byl podat vysvětlení v roce 2022, od té doby mě policie v žádné věci nekontaktovala,“ sdělil ministr.
Nějak to vymyslete, nabádal podle policie Hladík
Velký dům v Nováčkově ulici se městu do jeho bytového fondu nehodil. Padesátka bytů vyžadovala nákladné opravy. A tak se jej politici rozhodli prodat.
Jenže na privatizaci chtěla vydělat údajně organizovaná zločinecká skupina, jejíž součástí byl i Hladíkův muž Leder. Jako hlavního hráče kriminalisté v minulosti označili brněnského podnikatele Michala Horkého. Ten figuruje i v jiné kauze kolem machinací s pískovnou v brněnských Černovicích. „Teď jsem na schůzce, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekl dopoledne iDNES.cz Horký. Později už telefon nezvedal.
„Nějak to s Filipem vymyslete“. Hladíkovy rady stíhanému odposlechla policie![]() |
Policie zaznamenávala jeho schůzky s Hladíkem. Na jedné schůzce Hladík ležérně Horkému říkal, ať „to vymyslí s Filipem“. To myslel právě svého spolustraníka Ledera, který podnikatele zastupoval.
Spojitost Horkého s domem v Nováčkově lze dohledat i ve veřejných dokumentech. Jeho manželka získala od jednoho z nájemců na Nováčkově plnou moc, aby za něj jednala. Nebyla přitom sama. Plných mocí tam je více. Některé měl na sebe psané i tehdejší předseda bytového družstva založeného za účelem privatizace a Lederův kolega z advokátního prostředí Vojtěch Wrana. „Nemůžu se k tomu vyjadřovat,“ řekl Wrana jen stručně s tím, že už v domě ani nebydlí.
Podle serveru Novinky.cz figuruje Wrana mezi obviněnými stejně jako někdejší místostarosta městské části Brno–sever za hnutí ANO David Aleš. „Hlasoval jsem proti privatizaci tohoto domu a můj hlas byl rozhodující,“ řekl iDNES.cz Aleš.
Expolitik ANO v Brně tlačil na privatizaci domů kvůli úplatku, tvrdí policie![]() |
Má pravdu, že na červnovém zasedání v roce 2022 skutečně pro návrh schválený brněnskou radou, jejímž členem byl i Hladík, nezvedl ruku a návrh neprošel kvůli jedinému hlasu. Ještě o měsíc dříve, kdy chyběly dva hlasy, však expolitik ANO za privatizaci daného domu velmi bojoval.
Co se změnilo? Čtyři volné byty v domě, které podle spisu figurovaly v privatizaci jako možný úplatek, měly být podle červnového návrhu prodány v aukci a městská část Brno-sever, tedy Aleš, by s nimi nemohla nakládat podle sebe. Návrh ale neprošel a v roce 2023 z privatizace sešlo.
Místo privatizace opravy
Kritika totiž od začátku mířila na cenu, za niž se měl bytový dům prodat. Budova s necelou padesátkou bytů byla oceněna na bezmála 87 milionů korun. „Město chystá novou výstavbu a já si myslím, že pod 60 nebo 70 tisíc korun za metr čtvereční se nedostane. A tady se navrhuje prodej za 36 800 korun za metr čtvereční,“ kritizovala plány v roce 2022 z opozičních lavic současná náměstkyně primátorky pro bydlení Karin Podivinská (ANO).
Právě posudek znalce Josefa Pavlovského označují detektivové za nepravdivý. Znalec si za ním stojí. „Existují různé metodiky oceňování, já se ale o to nikdy nějak zvlášť nezajímal, ani tu cenu neobhajoval, protože jsem byl od začátku proti prodeji,“ dodal brněnský radní Jiří Oliva (SOCDEM).
U Nováčkovy ulice, kterou půl roku po policejní razii na podzim 2022 brněnští zastupitelé vyřadili z privatizace, je aktuálně v průběhu projekt na rekonstrukci domu. U bytového domu na Ibsenově, který se také skloňoval v souvislosti s machinacemi při privatizaci městského majetku, už se Brno pustilo do rekonstrukce. Jeho prodej také není aktuálně na pořadu dne.