Drak z pověsti po dlouhé pouti dorazil do Brna. Přesně po jednom tisíciletí

  9:06
„Už ho nesou!“ se v sobotu v podvečer neslo brněnskými ulicemi. Centrem města prošel průvod s trutnovským drakem, kterého podle staré pověsti přesně před jedním tisíciletím darovali Brnu. Nyní na výročí této události si ho od Trutnovských převzali na jihu Moravy symbolicky znovu.

Průvodem a předáním šestimetrového kovového draka vyvrcholila dvoutýdenní pouť do Brna, kterou členové spolku Trutnov – město draka zahájili první červnový čtvrtek jeho snesením z tamní radnici. Právě na ní běžně visí. Následně se vydali na 244 kilometrů dlouhou trasu.

Po jejím absolvování se v sobotu na Moravském a Dominikánském náměstí v Brně uskutečnily společné trutnovsko-brněnské slavnosti. Podvečerní průvod pak vyrazil z prvního zmiňovaného náměstí a po necelé hodině dorazil na to Dominikánské nacházející se před brněnskou Novou radnici.

Součástí procesí bylo asi 120 maskovaných v historických kostýmech a s trutnovskými městskými symboly včetně deseti mužů v rudých kápích. Ti nesli draka na ramenou. Průvodu přihlížely stovky lidí, kteří si jej fotili a natáčeli na mobilní telefony.

„Cesta byla bezproblémová, nestal se žádný úraz, za což jsme vděční, protože lidí tady v Brně bylo přece jen trochu víc než v Trutnově,“ uvedl předseda spolku Trutnov – město draka Otto Štemberka.

Sejměte draka, zavelel rytíř a kovové monstrum opustilo věž v Trutnově

Na Dominikánském náměstí rytíř Albrecht z Trautenbergu coby zakladatel Trutnova předal knížeti Oldřichovi draka jako dar. Ten mu na oplátku věnoval zvon.

Trutnovská dračí pověst vypráví o zabití draka v roce 1006, v době zakladatele Trutnova, Albrechta z Trautenbergu. Lidé draka po zabití stáhli z kůže, kterou na slunci vysušili, vycpali hoblinami a zavěsili do kamenné věže. Když se v roce 1024 konal zemský sněm v Brně, odvezli Trutnovští draka do Brna jako dar knížeti Oldřichovi. Ten na oplátku obdařil Trutnov velkou městskou pečetí se znakem, na němž bájný drak zaujímá ústřední místo.

Kde se vzal brněnský drak? Mohla to být odměna za boj proti husitům

„Draka v Trutnově nevnímáme jen jako mytickou postavu, je pro nás symbolem energie a síly. Pokud náhodou byste naši verzi zapomněli, my vám ji zase za tisíc let přijdeme připomenout,“ pronesl před Brňany trutnovský starosta Michal Rosa (ODS).

V Brně o drakovi, který má podobu vycpaného krokodýla a visí trvale v průchodu Staré radnice, existuje jiná pověst. Podle ní kdysi terorizoval široké okolí města, proto jeden z měšťanů zařízl býka a do jeho těla místo vyvržených vnitřností nasypal nehašené vápno. Drak poté býka pohozeného k řece sežral. Když ze břehu znovu vlezl do vody, nehašené vápno se začalo hasit a draka zevnitř zabilo.