Ochránkyně slabých i ekoložka. Jde o poděkování i apel, říkají vyznamenaní

  14:02
Pomoc vážně nemocným dětem a jejich rodinám, boj za lidská práva či ochranu přírody, ale též obrana proti okupantům. Tomu i dalším cílům zasvětilo svůj život osm lidí se vztahem k jižní Moravě, kteří se nově pyšní státním vyznamenáním. Redakce iDNES.cz je představuje.

Medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti kultury převzala od prezidenta Petra Pavla ředitelka brněnského dětského hospice Dům pro Julii a zakladatelka stejnojmenné neziskové organizace Radka Vernerová. | foto: Anna Boháčová, MAFRA

1 Snad to upozorní na naši situaci, věří šéfka hospicu

Medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti kultury převzala od prezidenta Petra...

Medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti kultury převzala ředitelka dětského hospice Dům pro Julii a zakladatelka stejnojmenné neziskové organizace Radka Vernerová. Letos v srpnu po skoro sedmi letech plánování a zařizování otevřela v Brně první hospic v Česku určený pro děti, jenž má za úkol pomáhat rodinám, které pečují o nevyléčitelně nemocné děti.

„Vyznamenání mě velmi těší, považuji to za velkou poklonu všem, kteří se na vzniku a provozu Domu pro Julii podíleli a podílejí. Chápu toto ocenění zároveň tak, že nejvyšší představitel České republiky tímto upozorňuje na důležitost takových projektů. Především na potřebu legislativních a finančních změn, které by zajistily dostupnost a udržitelnost komplexní paliativní péče o děti a mladé dospělé s život limitujícím nebo ohrožujícím onemocněním,“ řekla Vernerová.

Dětský hospic má i místnost k rozloučení. Nese odkaz zemřelé holčičky Julie

2 Ocenění je pro všechny mé kolegy, říká ekoložka

Ekoložka a expertka na ochranu životního prostředí Yvonna Gaillyová je...

Yvonnu Gaillyovou, ekoložku a expertku na ochranu životního prostředí, spoluzakladatelku a dlouholetou ředitelku brněnského Ekologického institutu Veronica, vyznamenal prezident medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

„Je velice vzácné, že se oceňují lidé z občanské společnosti. Vnímám, že je to veliká odměna pro všechny kolegy, se kterými spolupracuji na ochraně klimatu, přírody a životního prostředí. Ocenění považuji právě s ohledem na zásluhy v neziskovém sektoru, z něhož jsem po revoluci nikdy neodešla, za zázračné,“ okomentovala vyznamenání ekoložka, jež stála u zrodu Evropské asociace ekologických poraden a na rozvoji environmentálního poradenství se podílí i dnes.

Trochu jiné vánoční rady. Nekupujte stále igelitky a šetřete jídlem

3 Neúnavná bojovnice za lidská práva

Bojovnici za lidská práva a bývalé ombudsmance Anně Šabatové propůjčil...

Už ve třetím ročníku studií na filozofické fakultě v Brně se ocitla za mřížemi za „podvracení republiky“ kvůli organizování letákové akce k volbám a šíření samizdatu. Ani to však brněnskou rodačku Annu Šabatovou v boji proti minulému režimu neodradilo. Stala se signatářkou Charty 77 a v roce 1986 i její mluvčí. V ochraně lidí před nespravedlností pokračovala dál i po pádu komunistického režimu, kdy byla ombudsmankou. A právě za zásluhy v rozvoji lidských práv, ale i demokracie a humanity jí prezident Pavel propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

„Annu znám od jejích osmnácti let a jsem přesvědčen, že vyznamenání je ve velmi dobrých rukou. Nejvíce na ní oceňuji, že byla vždy svá a až dodnes si pevně stojí za svými názory,“ sdílel svou radost někdejší disident Milan Uhde, jenž je od minulého roku držitelem stejného řádu.

Ombudsmanka Anna Šabatová byla výraznou tváří disentu

4 Odměna za zázraky při léčení

Prezident Petr Pavel udělil Medaili za zásluhy 1. stupně Emilii Vallové,...

Na nohy postavila už stovky malých dětí, jež kvůli zdravotním problémům zůstaly ochrnuté. Za to, že jim i jejich rodičům vrátila naději na první kroky, si Emilie Vallová vysloužila medaili Za zásluhy.

„Já jsem obyčejný člověk, pocházím z malé dědinky a získat takové ocenění i zažít osobní setkání s prezidentem i paní Pavlovou byl pro mě famózní zážitek,“ vylíčila své dojmy ze slavnostního předávání.

Ordinaci v Tišnově na Brněnsku otvírala v roce 1994, díky svému přístupu a využití Vojtovy metody se za třicet let stala velmi vyhledávanou a její ohlas doteď láká domácí i zahraniční pacienty.

Žena rozhýbala stovky ochrnutých dětí, její léčebna láká i cizince

5 Bránil národ za války i po nástupu komunistů

Armádní generál a ministr národní obrany londýnské exilové vlády Sergěj Jan Ingr byl oceněn in memoriam nejvyšším vyznamenáním, Řádem Bílého lva, za vynikající velitelskou a bojovou činnost za druhé světové války. Rodák z Vlkoše u Kyjova byl při mobilizaci v roce 1938 velitelem jednotky bránící hranici s Rakouskem, při obsazení Československa německou armádou se stal zakládajícím členem odbojové organizace Obrana národa.

V červnu 1939 odešel po výzvě prezidenta Edvarda Beneše do pařížského exilu, kde vybudoval Československou vojenskou kancelář, jejíž vojska se spolu s Francouzi účastnila bojů na Marně, Seině a Loiře. Po vzniku exilové vlády v Londýně v červenci 1940 se stal jejím ministrem národní obrany. V roce 1949 spoluzaložil Radu svobodného Československa, jejímž cílem bylo po komunistickém převratu obnovit demokracii v zemi. Zemřel na infarkt v Paříži 17. června 1956.

6 Bojoval ve Francii i Anglii

Další in memoriam oceněnou osobností je Josef Keprt, jenž byl pilotem 312. československé stíhací perutě a 96. britské perutě nočních stíhačů RAF. Muž oceněný mnoha vyznamenáními včetně francouzského a britského se narodil 28. června 1910 v Brně-Husovicích a zemřel 29. července 1976 v Brně, kde je pochován na Ústředním hřbitově.

V červnu 1939 odešel se skupinou přátel ilegálně přes Polsko do Francie, kde absolvoval stíhací výcvik a posléze byl zařazen ke stíhací skupině francouzského letectva a přispěl k sestřelu nejméně dvou nepřátelských strojů. Po porážce francouzských sil zamířil do Velké Británie, kde ve službě na stíhačkách pokračoval. Přežil dokonce i zřícení stroje kvůli poruše. Po návratu do vlasti byl umístěn k Letecké vojenské akademii v Hradci Králové.

Oceněné vybral Pavel důstojně, chválí politologové. Neshodnou se na projevu

7 Spisovatel odkrývá novodobé dějiny

Medaili za zásluhy 1. stupně panu doktoru práv Pavlu Kosatíkovi, spisovateli,...

Boskovický rodák Pavel Kosatík se ve své kariéře spisovatele, scenáristy a publicisty věnuje hlavně novodobým dějinám Česka a Slovenska. S psaním začínal u sci-fi, později přešel do novin. Do svých textů zpracoval například příběh Pražské defenestrace, Jaroslava Preisse, Emila Zátopka, Jana Masaryka i jeho otce a řady dalších. Byl oceněn medailí Za zásluhy 1. stupně v oblasti kultury.

8 Kněz pomáhá lidem s postižením

Prezident Petr Pavel propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka 4. třídy za...

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 4. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva pak prezident propůjčil knězi Josefu Suchárovi. Brněnský rodák působí v královéhradeckém biskupství a je spoluzakladatelem Sdružení Neratov. To se zaměřuje na pomoc lidem s postižením a pomáhá při obnově poutního místa ve vysídlené vsi.

28. října 2024