Podle žalobce web White Media zveřejnil stovky až nižší tisíce soukromých listin či dat. Mižáka viní z porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí.
„Igor Mižák zřídil internetové stránky White Media, platil je a spravoval,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Paul před Městským soudem v Brně, který se případem ve čtvrtek začal zabývat. Mižák žije v Austrálii a k soudu se nedostavil, podle jeho obhájce se cítí nevinen. Web údajně pronajímal a za obsah nezodpovídal.
PŘEHLEDNĚ: Případ Sobotkových e-mailů v otázkách a odpovědích![]() |
Na web podle státního zástupce umísťoval nelegálně získané informace nabyté hackerskou činností ze soukromých internetových schránek. Napadnout měl soukromí nejen Sobotky a Špidly, ale také kněze a filozofa Tomáše Halíka, zpěváka a skladatele Michaela Kocába či političky Kateřiny Bursíkové Jacques. „Jde o porušení listovního tajemství a týká se asi 40 až 50 osob,“ dodal státní zástupce Paul.
Za způsobenou škodu požadují Sobotka se Špidlou každý 100 tisíc korun. K řízení se připojilo i několik dalších poškozených, žádají odškodné za nemajetkovou újmu v řádech desítek až stovek tisíc korun.
Například do Sobotkova osobního účtu se hackeři dostali na konci roku 2015. Web White Media následně tvrdil, že z něj získali utajované informace. Ministerstvo vnitra to odmítlo, podle bývalého ministra Milana Chovance byly některé korespondence zfalšované. Web ale zveřejnil část Sobotkovy korespondence. Týkala se například uprchlické krize, předvolebních průzkumů, vedení Českého rozhlasu nebo financování sportu.
Uniklé e-maily obsahovaly i zprávy o předvolebních průzkumech od agentury STEM. „Provedli jsme jednoduchou analýzu, kterou Vám posílám, ze které vyplývá, že jste s velkou pravděpodobností ve svém výzkumu preference ANO nepřiměřeně nadsadili. Považuji to za vážný problém a obávám se, že to může ohrozit naší budoucí spolupráci,“ napsal tehdy poradce premiéra Oto Novotný v komunikaci s představitelem agentury.
Web špinil i Romy či migranty
Hackerské útoky, které soud řeší, se týkají období mezi lety 2012 až 2016. Samotný web White Media existoval od roku 2009 a fungoval deset let, než byl v roce 2019 zablokován. Objevovala se na něm také videa napadající například Romy či imigranty především afrického původu a muslimy. Web zveřejnil i seznamy lidí, kteří se veřejně vyslovili proti nenávisti k lidem z odlišných kultur.
Slovenský rodák Mižák se u výslechu hájil tím, že stránky jen pronajímal. „Představte si, že někomu půjčíte auto a ten dotyčný v něm srazí člověka, a vás za to budou stíhat,“ bránil se obžalovaný, jemuž mimo pěti let ve vězení hrozí zaplacení odškodného v celkové výši jednoho milionu korun.
Sobotkovo heslo nemohlo obstát, hackeři použili špičkový software![]() |
Podle právníka a občanského aktivisty Jana Dudy, který se řadí mezi poškozené, za webem nemohl stát jen jeden člověk. „Stojí za tím nějaká organizovaná skupina, kterou se vyšetřovatelům nepodařilo vystopovat,“ řekl zpravodajce iDNES.cz před budovou Městského soudu Duda. „Mižák to platil. Musel vědět o obsahu webu,“ míní muž angažovaný v organizaci Amnesty International.
Na webu White Media se objevovaly i neonacistické příspěvky, nenávistné výroky vůči etnickým a sexuálním menšinám a seznamy „nepohodlných“ s jejich fotografiemi a osobními údaji, jako jsou adresy, rodná nebo telefonní čísla. „Měla jsem strach o sebe, děti i manžela,“ popsala před lety ve výpovědi žena, která se stala obětí rasistických útoků.
Jednou z možných cest, jak se hackerům povedlo dostat na účty, je poměrně nákladný program využívaný i bezpečnostními složkami. Podle odborníků proti němu není obrany. „Co jsem se ptala IT specialistů, tak mi někdo napadl wifi,“ prozradila vyšetřovatelům herečka Ester Janečková. Několik svědků vypovědělo, že jejich e-mailová komunikace byla přesměrována na ruský server.
Jednání bude dalším dokazováním pokračovat 10. dubna.