Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které jsou do jeho historie vepsány dodnes, je zámek v Uherčicích označován jako „učebnice slohů“. Ještě před pár lety ale jednomu z největších zámeckých areálů v Česku z přelomu 15. a 16. století hrozil totální zánik.
Před čtyřmi lety však na opravu jedné z nejzanedbanějších památek v majetku státu získal Národní památkový ústav 130 milionů korun, většinu z evropských fondů. Ze stejných, z jakých se obnovil i zámek v Moravském Krumlově.
Stavební firma a restaurátoři se nejprve vrhli na vybudování páteřní sítě pro rozvod energií a při výkopových pracích přišlo příjemné překvapení – nalezli historické odvodňovací šachty s původní retenční nádrží.
Práce pokračovala Banketním sálem a následně obnovou reprezentačních místností v severním křídle, což opět zahrnovalo rozvody energií, zajištění statiky, vybudování sociálního zázemí a hlavně restaurátorské práce.
„Byly provedeny výměny parketových podlah, vytvořeny repliky historických kamen a zrestaurovány nástěnné malby. Nově opravené reprezentační prostory jsou vybaveny tak, jak vypadaly na počátku 19. století, tedy v době kdy Odoardo III., kníže z Collalto, provedl tuto rozsáhlou přestavbu severního křídla,“ přibližuje kastelánka Alena Lysá.
V Banketním sálu se rozsvítí křišťálový lustr, jsou tu rozmístěné židle, klavír a okouzluje i barevně zdobené schodiště. V přízemí byla obnovena sala terrena, jinak řečeno zahradní sál, a na ni navazující venkovní vyhlídka. Opravy se dočkala i obě vstupní schodiště na hlavním nádvoří, arkádové nádvoří nebo bývalé konírny v předzámčí.
Tady vznikla nová pokladna a expozice. „Věnuje se poslední šlechtické rodině, která Uherčice vlastnila, a to Collalto et San Salvatore. Při rekonstrukci koníren byla opravena i venkovní fasáda se slunečními hodinami a dokončena obnova vstupního průjezdu s osazenými vázami,“ líčí Lysá.
Opravy nekončí. Na řadu přijde východní část
A tím novinky nekončí. V přízemí severního křídla na takzvaném hospodářském nádvoří odborníci opravili byt pro děvečky, které se staraly o dobytek. Vybavený je tak, jak vypadal na konci 19. století, a stane se součástí prohlídkové trasy po hospodářském zázemí.
Nový prohlídkový okruh se návštěvníkům otevře na jaře. Dosud byl zpřístupněný vždy jen o prázdninách základní okruh „Od baroka ke klasicismu“ zahrnující apartmány západního křídla s bohatě dochovanou štukovou výzdobou.
Rekonstrukce trvající od roku 2019 ale „zasáhla“ celý areál zámku. Pryč musely překážející a nemocné dřeviny, které bránily průhledu na romantickou zříceninu v zámeckém lesoparku. Celkově už do jeho záchrany památkáři a nadšenci investovali asi dvě stě milionů korun.
Tradičně se tady například konaly koncerty Hudebního festivalu Znojmo spojené s dražbou vín a výtěžek šel právě na záchranu zámku. A plynout sem mají i další peníze – v následujících letech se má proměnit například východní část zámku.
Zámek utrpěl vlivem žalostných poválečných osudů spočívajících v nevhodném využívání a bezohledném přístupu státu k této významné kulturní památce – sídlil tu svého času státní statek i vojáci. V 80. letech 20. století se tak ocitl na pokraji hrozícího zániku.
Přechodem pod správu památkového ústavu v Brně roku 1995 byl rehabilitován a o rok později odstartovala komplexní památková obnova. Ještě téhož roku se část interiérů poprvé zpřístupnila veřejnosti. Přicházeli ale spíš jen fajnšmekři, kteří mohli hodnotit míru devastace a současně nahlížet do procesu památkové obnovy.