1 První úsekové měření
Dosud Brno patřilo mezi města, která se bránila jakékoliv instalaci radarů na měření rychlosti. Politici se zaklínali tím, že se na mnoha důležitých dopravních stavbách stále pracuje. Jenže nyní už jsou hotové, a tak brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS) nyní prozradil, že ve městě se už připravuje první úsekové měření. „Bude to dlouhý úsek,“ pronesl, ale konkrétní lokalitu nezmínil.
S úsekovým měřením se zatím mohli řidiči v Brně setkat jen krátce na provizorní mostní konstrukci u Tomkova náměstí při stavbě dnes již hotové estakády. Kamery tehdy hlídaly dodržování maximálně povolené dvacítky.
2 Stopka dividend z vody
Zhruba třicet až čtyřicet milionů korun odtéká každý rok z Brna do Francie na dividendách tamní firmě Suez, která je minoritním akcionářem společnosti Brněnské vodárny a kanalizace (BVK). Příští rok však mnoho let platná smlouva, na jejímž základě BVK provozuje ve městě vodohospodářskou infrastrukturu, skončí.
Vraťte vodárny, tlačí Brno na Francouze. Jinak lidem hrozí zdražení vody |
Zastupitelé proto schválili v předstihu novou a vedle toho se politici z vedení města jakožto zástupci většinového akcionáře podle náměstka primátorky Reného Černého (ANO) dohodli na tom, že se nově nebudou dividendy ze zisku vodáren vyplácet. „A to po dobu přestavby čistírny odpadních vod,“ zmínil Černý nákladnou investici, která začala letos v létě a potrvá až do jara 2027.
Ušetřené peníze z dividend se mají využít právě na tuto stavbu za 3,5 miliardy korun. Politici zároveň činí další kroky k tomu, aby vykoupili podíl Francouzů ve výši 47 procent a vodárny byly ve stoprocentním vlastnictví města.
3 U pískovny bude technický park
Na víc než půl miliardy korun si město cení pozemků na jihu města, které chce aktuálně prodat. Nebude to ovšem jen tak, magistrát si chce nadiktovat přesné podmínky, co tam vyroste. Vizí je, aby zde vznikl vědecko-technický park, tedy aby prostor zaplnily firmy zaměřené na špičkové technologie a inovace.
Prodávané parcely leží v těsném sousedství černovické pískovny, která se nedávno kvůli sporům dvou jednatelů, o nichž MF DNES psala, opět dostala do bližší pozornosti politiků. „V této chvíli je tato věc z naší pozice neměnná,“ opáčil brněnský radní Jiří Oliva (SOCDEM) na dotaz, zde město navrhne do čela pískovny nového nominanta.
4 Minus čtyři miliardy
Se schodkem převyšujícím čtyři miliardy korun schválili zastupitelé rozpočet města na příští rok. Brno počítá s tím, že si chybějící částku půjčí a využije na chystané investice. Celkové výdaje plánuje ve výši 24 miliard korun, na investice půjde třetina. „Rozpočet je velmi proinvestiční. V žádném případě peníze, co si půjčujeme, neprojídáme,“ uvedla předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Andrea Pazderová (ODS).
Kromě pokračování stavby arény na výstavišti nebo koncertního sálu půjdou velké částky do opravy ulice České v centru Brna, nových cest kolem plánovaného hlavního nádraží nebo na prodloužení tramvajové trati na Kamechy. Příjmovou stránku příští rok posílí také schválené zvýšení ročního poplatku za odpad z 670 na 900 korun a rovněž navýšené platby za rezidentní parkování. Ty Brňanům vyskočí z 200 na 800 korun na rok za jedno auto.
5 Výstraha divadlu kvůli topení
Čtyři miliony korun navíc na úhradu energií dostane do letošního rozpočtu Národní divadlo Brno. Z podoby důvodové zprávy však vyznívá, že taková mimořádná finanční injekce se konala naposledy.
Dvě divadla, dva rozdílné přístupy magistrátu. V Brně bobtná spor o peníze |
„Když si vezmete, že v hledišti sedí 300 diváků a každý vyprodukuje nějaké teplo, je zřejmé, že se nemusí prostor přetápět. Je to i o tom, jak se vytápí budovy, když tam nikdo není,“ podotkl náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS). Zároveň tvrdí, že v Janáčkově divadle se svítí i ve dvě hodiny ráno.
Ředitel divadla Martin Glaser tvrdí, že se snaží neplýtvat. „V Janáčkově divadle se svítí i přes noc, protože je to součástí požárně-bezpečnostního řešení, které v minulosti schválilo samo město,“ poznamenal.