Kratom i extáze. Závislých v Česku přibývá, peněz na pomoc je naopak méně

  5:40
Neziskovky nabízející na jižní Moravě pomoc lidem se závislostmi trápí narůstající počet klientů a nedostatek financí. Mezi dospívajícími frčí kratom, jenže Češi s ním neumějí zacházet.

Od úzkostí, pocitů méněcennosti, problémů se spánkem i nechutenstvím si chtěl pomoct kratomem, tedy rostlinou, jež obsahuje stimulanty podobné kofeinu a opioidům. Začínal na pěti gramech denně, pak dávku zčtyřnásobil, ale jeho psychiku to ještě zhoršilo. Protože šestnáctiletého mladíka trápí depresivní nálady, návaly hněvu a smutku, stal se na začátku roku klientem brněnské společnosti Podané ruce.

A takových jako on přibývá, rodiče přitom často vůbec netuší, co „je trendy“, a pomáhající služby nestíhají.

Zmíněnou neziskovku Podané ruce, která působí hlavně v Jihomoravském kraji, ale i na Olomoucku a Zlínsku, loni vyhledalo nejvíce závislých za tři dekády – téměř 14 tisíc, tedy o sedm stovek víc než v roce 2022. Podle šéfa její správní rady a národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS) však nelze jednoduše určit, že víc lidí bere zakázané látky. Obdobných služeb je zkrátka málo, a tak je organizace vyhledávanější.

V aplikačním voze si narkoman „šlehne“ bezpečněji. Jako první ho má Brno

„Z uživatelů nelegálních drog k nám přijde 80 procent z nich, což není v Evropě ani ve světě běžné. Naše služby jsou nízkoprahové a daří se nám i díky distribuci injekčních stříkaček eliminovat výskyt viru HIV mezi závislými, velmi nízko držíme i podíl nemocných žloutenkou,“ poukázal s tím, že poslední tři roky se počet rozdaných injekčních setů stabilizoval okolo 800 tisíc, nicméně je dvojnásobný než před deseti lety.

I když Podané ruce rozšiřují služby a vyhledává je více klientů, nedostávají prý adekvátní sumu, aby neměly tak dlouhé čekací doby. „Nemůžeme nabídnout solidní perspektivu těm, kteří k nám přicházejí po škole pracovat a jsou šikovní a vzdělaní. V současné době se obtížně vyrovnáváme i s tím, jak valorizovat běžné náklady,“ podotkl Vobořil s tím, že loňský rozpočet se snížil z 225 na 182 milionů korun.

Poptávku po službách zvýšila i osvěta

Peníze jsou kamenem úrazu také u dalších služeb. „Naše linka důvěry dostala stejně jako loni, ale náklady jsou rozhodně vyšší. Vnímám zvýšený počet lidí se závislostmi vzhledem k tomu, že stoupl i počet hovorů, asi na dvojnásobek. Víc lidí si přiznává problém, respektive hledá pomoc,“ vypozorovala Hana Regnerová z brněnské Modré linky s tím, že aktuálně se na pracovníky obrací mnoho lidí závislých na lécích.

I podle krajské radní pro oblast sociální a rodinné politiky Jany Holomčík Leitnerové (Piráti) jsou obecně služby prevence a ty, co pomáhají lidem závislým na návykových látkách, v posledních letech častěji poptávané. Během pandemie byli lidé zavření doma a stres mohli zahánět právě „nestandardně“. „Dále jde také o to, že se více mluví o závislostech a o péči o duševní zdraví. Díky destigmatizaci a osvětě se poptávka zvýšila,“ míní.

Alkoholiček ze „zlatých klecí“ přibývá, varuje odbornice na léčbu závislosti

Co se krajských dotací týče, plynou přes odbory školství a sociálních věcí. „Snažíme se podporu sladit a opravdu zapracovat na zefektivnění, protože se nám meziresortní spolupráce osvědčila. Tyto služby je podle mého názoru ale potřeba podpořit více, ostatně jako zástupkyně Asociace krajů jsem na několika jednáních rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí avizovala, že pokud máme jasná data o tom, že roste počet závislých na alkoholu i dalších látkách, musíme přijít s daleko větší podporou. Zejména právě služeb prevence, neboť pokud budeme závislostem předcházet, nemusíme pak řešit jejich dopady – a ty jsou opravdu velké, jak na zdravotnický, tak na sociální systém,“ řekla Leitnerová.

Nejen proto, že zmíněná pomoc je často nadregionální, měla by podle ní jít mnohem vyšší podpora ze strany státu – na pomáhající služby i na prevenci. Nicméně vláda přijala akční plán v oblasti politiky závislostí, a má tudíž poměrně přesný plán, jak co řešit.

Tabák na ústupu, vrací se extáze

Co se druhů drog týče, mezi dospívajícími klesá užívání tabáku, naopak roste obliba zmíněného kratomu, z něhož se dokonce stala „statusová záležitost“. Jenže Češi s ním neumějí zacházet. „Zatímco v jihovýchodní Asii dělník na rýžových plantážích žvýká jeden list nebo si to lidé dávají na špičku nože, u nás si vezmou lžíci, někdy i polévkovou. A pak často vzniká závislost,“ vysvětlil Vobořil.

Třeba to jednou vyjde, říkal si muž u online sázek. Zpronevěřil milion a půl

Dominantní zůstává konopí či pervitin, poslední tři roky mírně roste užívání kokainu. A vrací se také extáze. Problémový nadále zůstává alkohol, protože je většinovou populací tolerován.

Po covidové pandemii také roste počet lidí závislých na online hrách či live sázkách na internetu. Podané ruce proto mimo jiné rozšířily telefonní pomoc pro gamblery na sedm dní v týdnu a otevřely centrum pro lidi, kteří trpí depresemi a nepomáhají jim běžná antidepresiva. Jde o takzvanou ketaminem asistovanou psychoterapii. „Pozorujeme celkové zhoršení duševního stavu klientů. S takovým objemem potíží tohoto typu jsme se dříve nesetkávali,“ hlásí Vobořil.

Poptávka je také po službách, které řeší závislost na sociálních sítích, pornografii či nakupování na internetu.

6. října 2023