Zamotané referendum ve Znojmě. Při volbě více variant nemusí být závazné

  5:56
Znojemští voliči v sobotu řeknou, v co chtějí přetvořit dvě nevyužité budovy ve městě. O tom, co vznikne z někdejší hasičské zbrojnice a Městských lázní, se budou vyjadřovat v referendu, které je však poměrně zamotané. Zatímco v prvním případě voliči jen zaškrtnou, zda souhlasí, či nesouhlasí s přestavbou bývalého sídla hasičů na centralizovaný městský úřad, u lázní je hlasování výrazně složitější.

Na konci března obyvatelé Znojma v referendu rozhodnou o dalším využití bývalých Městských lázní. Jednou z možností je vytvořit tam knihovnu s komunitním centrem. | foto: město Znojmo

Existuje hned pět variant, jak nevyužívané prostory Městských lázní přetvořit, a podle zákona mohou lidé svým hlasem podpořit všechny. Pokud by tak ovšem učinili, nebude výsledek jednoznačný a referendum nemusí být pro zastupitele závazné.

„Když všichni zvolí více možností, v podstatě se vylučuje, že hlasy dominantně získá pouze jedna varianta,“ shrnuje místostarosta Jakub Malačka (Naše Znojmo).

Tržnice, knihovna, nebo bazén s wellness? O osudu lázní rozhodne referendum

Reálně lidé mohou hlasovat a křížkovat, jak chtějí, nicméně vedení města opakovaně prosí, aby ANO zaškrtli pouze u jednoho z návrhů. Stejně tak apeluje, aby možnost NE volili pouze v případech, kdy si daný návrh místo lázní vůbec nedokážou představit. Naopak pokud mají favorita, ale ostatní návrhy jim nevadí, nejvhodnějším řešením je v takovém případě „zaškrtnout jen jedno políčko ANO“.

A co když ani tahle doporučení nebudou k jednoznačnému výsledku stačit? „Jak budeme postupovat v případě, že se podmínky závaznosti nesplní, ještě nevíme. Pravděpodobně se přikloníme k možnosti s největším počtem hlasů, která zároveň nemá mnoho těch záporných,“ přemítá Malačka.

Hlasování o úřadu a lázních

Co se koná: referendum ve Znojmě, sobota 29. března od 8:00 do 21:00.

Hlasování č. 1: Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Znojma schválilo přestavbu areálu bývalé hasičské zbrojnice v Pražské ulici na centralizovaný Městský úřad Znojmo? ANO/NE.

Hlasování č. 2: Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Znojma schválilo přestavbu areálu bývalých Městských lázní na náměstí Svobody na...?
– bazén s wellness prvky
– městskou knihovnu s komunitním centrem
– městskou tržnici s regionálními produkty
– sportovní halu
– volnočasové centrum

Pravidla: Aby referendum bylo platné, musí k urnám přijít alespoň 35 % oprávněných voličů. Závazné bude, když jednu variantu zvolí nadpoloviční většina účastníků a zároveň alespoň 25 % všech voličů.

Vyvstává proto otázka, nakolik je „zamotané“ referendum efektivní. Podle politologa Michala Pinka jsou nástroje, jež ve voličích budí pocit, že o něčem rozhodnou, v dnešní době populární, ale často mají nižší dopad, než se očekává. „Když už, takové referendum by dávalo mnohem větší smysl ze strany opozice, která se jím často snaží zaujmout voliče. V případě, kdy jej vyhlásí vedení města, se často jedná o vnitrokoaliční neshody. Vyřeší se tím spory a argumentuje se odkazem na vůli voličů,“ hodnotí situaci.

Radnice si ale stojí za tím, že se jedná o důležitý verdikt, který ovlivní budoucnost města, a proto je třeba dát možnost vyjádřit se všem. „To povede k nejlepšímu možnému a transparentnímu řešení,“ tvrdí místostarosta Jiří Kacetl (Pro Znojmo). Podle Malačky vhodnější způsob neexistuje. „Třeba v případě ankety nemáme právo žádat o občanské průkazy hlasujících, takže bychom nezajistili pouze jednu volbu lidí s trvalým bydlištěm ve Znojmě,“ konstatuje.

Sobotnímu hlasování, pro něž lidé dostanou lístky přímo u volebních uren, v posledních měsících předcházely prezentace projektů, veřejné diskuse, ale i kampaně. Jednu takovou spustila také strana Pro Znojmo, v níž se členové vyhrazují proti variantě centralizovaného městského úřadu na místě bývalé zbrojnice na kraji města. „Domníváme se, že městský úřad patří na radnici v Obrokové ulici a do vnějšího centra města, blízko nádraží,“ popisuje místostarosta Kacetl.

Podle bývalé starostky Ivany Solařové (ANO) se ovšem jedná o manipulaci a podsouvání názorů, které jsou v souladu s postojem současného vedení města. „Tohle není respekt k názoru občanů, ale jen drahé divadlo s předem napsaným scénářem. Skutečným záměrem je totiž bez otevřené debaty místo hasičárny postavit byty,“ zaútočila Solařová na sociálních sítích.