Vila významné rodiny s tajemným osudem se v Abertamech otevře lidem

  9:28
Unikátní vila Felicitas, kterou v roce 1927 nechala v Abertamech postavit významná rodina Zenkerů, se otevře veřejnosti. Komentované prohlídky proslulého historického objektu poodhalí tajemství dalších osudů této továrnické rodiny.

Radnici se podařilo na podzim loňského roku objekt získat do vlastnictví od kraje a její cíl je jasný – zachovat architektonickou a historickou hodnotu vily a jejího okolí pro další generace.

Komentované prohlídky by měly začít v červnu a návštěvníci v rámci nich poznají právě i příběh rodiny Zenkerů, která v Abertamech vlastnila několik významných továren na výrobu rukavic.

„Vilu jsme koupili od Karlovarského kraje. Jsme rádi, že se tento záměr podařil. Kraj nám vyšel vstříc a vila neskončila v soukromých rukách, což by nemuselo skončit dobře, jak někdy vidíme na příkladu jiných památek. Díky tomu můžeme pracovat na zachování její historické hodnoty,“ informovala Renata Mrňková, starostka Abertam.

Radnice vilu od Karlovarského kraje získala za pět set padesát tisíc korun se závazkem, že v budoucích patnácti letech do ní investuje čtrnáct a půl milionu korun.

„V současnosti je vila kompletně vyklizena od nepůvodních prvků. Postupně chceme pracovat na její celkové revitalizaci. Tu budeme realizovat pomocí dotací. Půjde o dlouhodobou investici odhadovanou na sto až dvě stě milionů korun. Komentované prohlídky ovšem nabídneme už v letošním roce, neboť i v současném stavu nabízí vila pro návštěvníky atraktivní exkurzi do historie,“ doplnila.

Vila Tugendhat Karlovarského kraje

Zajímavostí památky, která je známá také jako vila Zenker, jsou technické vymoženosti. Vila dostala jméno Felicitas podle dcery továrníka Alfreda Zenkera, která byla upoutaná na invalidní vozík.

„Výrazným prvkem fasády je prosklená lodžie přistavěná v roce 1936, kdy proběhla modernizace vily. Vybavení objektu předběhlo dobu. Nechybí zde vzduchotechnika, radiátory kryté šedým mramorem či plně vybavená koupelna se sprchovým koutem s masážními tryskami. Někdy je objekt nazýván vilou Tugendhat Karlovarského kraje. Její vzhled a vnitřní vybavení také dokumentuje, jak zde byl rukavičkářský průmysl úspěšný, když zde vznikaly takto honosné a architektonicky zajímavé stavby,“ nastínila zajímavosti památky Lenka Löfflerová, vedoucí Muzea a infocentra Abertamy.

Muzeum pracuje na přípravě komentovaných prohlídek, při kterých lidé poznají i příběh rodiny Zenkerů. „Osud rodiny je dodnes zahalen tajemstvím a existuje několik verzí, jak její příběh po druhé světové válce pokračoval. Aktuálně k tomuto tématu dohledávám další informace, o které se s návštěvníky prohlídek podělím,“ slíbila vedoucí muzea a infocentra s tím, že bližší informace o prohlídkách se objeví na webu a Facebooku města i muzea.

„Prohlídky chceme zahájit v červnu, nejpozději v červenci. Zatím budou sezonní. Zájemci si budou moci termín zarezervovat. Ideální je prohlídka ve skupinách o deseti až dvanácti účastnících. Vilu kromě sklepních prostor ukážeme návštěvníkům celou,“ doplnila vedoucí muzea a infocentra.

Stát prodává v Karlovarském kraji lázeňské domy i historickou vilu

V Abertamech se podobných vil nachází více, ale takto zachovalé interiéry nabízí pouze Felicitas. „Ve vile za socialismu sídlilo ředitelství lesnického učiliště, ale na rozdíl od jiných zdejších objektů nedošlo k zásadnímu poškození a interiér byl relativně zachován. Další zdejší vily sloužily například jako jesle nebo zdravotní středisko a jejich vnitřní uspořádání se v souvislosti s tehdejšími úpravami nedochovalo. V tom je Felicitas unikátní, jiný podobně raritně zachovalý objekt tady nemáme,“ uzavřela starostka Renata Mrňková.

Autor: