„Vysadíme je do betonových ‚kapes‘, aby kořeny nepoškozovaly dlažbu, nebo dokonce hroby. Kolem nich budou položeny ozdobné mříže pro lepší zasakování vody,“ popsal budoucí podobu aleje zástupce chebského starosty Michal Pospíšil.
Na vhodných místech se objeví i nové lavičky a další mobiliář. „Opravíme také poškozenou dlažbu. V příštích letech se chceme věnovat i dalším částem hřbitova. Plánujeme jej postupně upravit do takové podoby, aby byl důstojným místem pro poslední odpočinek našich blízkých,“ dodal Pospíšil.
Revitalizaci svého hřbitova připravuje také město Sokolov. Uskuteční se ve dvou etapách. „V rámci té první dojde ke kompletnímu kácení předem určených dřevin, které byly vytipovány s přihlédnutím k jejich zdravotnímu stavu a perspektivě. Největší změny se budou týkat centrálního chodníku a trasy, která křížem protíná celý hřbitov,“ upřesnil mluvčí města Sokolov Michal Švarc. Odhadované náklady na první etapu jsou 13 milionů korun.
Opravou za bezmála pět milionů korun prošla nedávno i kremační pec v karlovarském krematoriu. Rovněž v Aši se chystají promluvit do podoby současného městského pohřebiště.
Moderní a neobvyklé pietní místo pak ještě letos vznikne na městském hřbitově v Mariánských Lázních. Nad novým kolumbáriem pro šest stovek uren vyroste skleněný strom vzpomínek.
Křišťálový lístek pro každého pohřbeného. Strom vzpomínek bude prvním v Česku![]() |
„Za každého člověka bude na stromě křišťálový lístek, který bude možné rozsvítit a ozdobit například rytinou či pískováním. Lidé zde mohou posedět, zavzpomínat, rozsvítit si svůj lístek, přehrát hudbu,“ upřesnil Hurajčík s tím, že vedle uren je pod stromem navíc kapacita na uložení tří set vsypů kremačního popela.