Váhání Hiltonu oddaluje rozhodnutí o budoucnosti Alžbětiných lázní

  9:48
Pronajmout Alžbětiny lázně je prioritním záměrem města Karlovy Vary. Potvrdila to tento týden na zasedání zastupitelstva města primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. Doplnila však, že nepředpokládá, že by kdokoliv z investorů na pronájem kývl. Důvodem je jednak nutná investice přibližně 1,2 miliardy, ale také fakt, že společnost Alžbětiny lázně je v kumulované ztrátě skoro 150 milionů.

Rozhodnutí o tom, jestli město historický objekt v centru pronajme, nebo prodá, padne až na podzim. Řetězec hotelů Hilton, který je jedním ze zájemců, totiž požádal o odklad. Svou vizi měl přitom předložit už nyní.

„Chtěli jsme, aby nám Hilton představil koncepci, ze které bychom mohli dál vycházet. Pokud by totiž řekl, že se kapacitně do Alžbětiných lázní nevejde, tak celý náš záměr v podstatě padá,“ uvedla primátorka.

Vzhledem k tomu, že je objekt památkově chráněný, řešil Hilton celý svůj záměr s památkáři. „Má pro nás dvě varianty, které chce v červenci nejprve představit vedení města. My jsme požádali, aby je následně prezentoval i před zastupiteli,“ konstatovala Pfeffer Ferklová. Na základě těchto podkladů chce pak město rozhodnout o tom, zda bude možné objekt pronajmout, nebo prodat.

O Alžbětiny lázně, které město ročně dotuje 20 miliony korun a vloni skončily ve ztrátě téměř 12 milionů korun, projevil vedle mezinárodního řetězce zájem rovněž karlovarský Grandhotel Pupp.

Městskou kasu zatěžují drahé energie

Proti případnému prodeji ovšem protestují zaměstnanci Alžbětiných lázní. Zorganizovali petici, jejímž cílem je vypsat referendum k této otázce. „Zatím stále sbíráme podpisy,“ uvedla balneoložka Stanislava Maulenová, jedna z iniciátorů petice.

TI připouštějí, že dvacetimilionová roční finanční injekce je problém. Poukazují ale na skutečnost, že do pandemie covidu byl roční příspěvek města čtvrtinový. Jeho skokový nárůst způsobily zejména vzrůstající ceny energií.

Neprodávejte je, apeluje petice za zachování posledních městských lázní

Podle členů petičního výboru, kterými jsou vedle Stanislavy Maulenové ještě lékař Jiří Štuksa a fyzioterapeut Petr Šťastný, byla z ekonomického hlediska největší chybou transformace Alžbětiných lázní z příspěvkové organizace na akciovou společnost z roku 2002. „Jako příspěvková organizace bychom měli větší možnost dosáhnout na evropské dotační peníze na postupnou rekonstrukci objektu,“ naznačili členové výboru.

Pro vypsání referenda potřebují nasbírat necelých 3500 podpisů pod petici. Záměrem petičního výboru je vypsat referendum na podzim letošního roku souběžně s volbami do krajského zastupitelstva.