Zájem o dvojjazyčnou výuku stoupá, chebská škola zřizuje další učebny - regiony.impuls.cz

Zájem o dvojjazyčnou výuku stoupá, chebská škola zřizuje další učebny

  13:22
Kvůli obrovskému zájmu o bilingvní výuku vybuduje 6. základní škola v Chebu další učebny v nevyužívané části vstupní auly. Kromě toho chce také zvýšit úroveň výuky jazyků. Vedle nových učeben, nazvaných Future ClassLab, získá škola i vertikální zahradu ze živých rostlin a důstojné místo pro setkávání, které jí dosud chybělo. Chystá se i modernizace celého vstupního prostoru školy.

Dvojjazyčnou výuku školáci v bilingvních třídách zvládají. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Protože roste zájem o bilingvní výuku a díky tomu se na naší škole počet žáků každoročně zvyšuje, máme problém například při dělení tříd na výuku jazyků nebo některých dalších předmětů. Potíže byly při neformálním vyučování nebo když k nám přijela návštěva z našich partnerských škol. Neměli jsme jedinou volnou třídu. Teď to konečně bude jiné. Získáme nové moderní prostory k setkávání, pro volnočasové aktivity a netradiční vyučování. Nové učebny využijeme také při nejrůznějších projektech, můžeme tu také třeba pořádat školení,“ nastínila ředitelka školy Štěpánka Černá.

Specializace již od první třídy: Základní školy v Opavě jdou novým směrem

Podle jejích slov je ještě potřeba stavební úpravy zkolaudovat a poté tři nové místnosti vybavit nábytkem.

„Je tu menší místnost pro jazykové vyučování, další je zaměřená na neformální setkávání. Nechybí v ní relaxační a komunikační zóna, kde bude k dispozici připojení na PC, bude zde možné dělat úkoly nebo připravovat projekty. Další prostor je velká multimediální učebna, která bude sloužit pro setkávání většího počtu lidí nebo pro různá vystoupení. Část je možné oddělit žaluziemi a vytvořit tu jakousi investigativní zónu, kde bychom rádi natáčeli s dětmi videa, stříhali filmy, dělali reportáže a podobně,“ předestřela plány ředitelka.

Jazyková bariéra padla. Čeští a němečtí školáci našli společnou řeč v divadle

Projekt je zčásti hrazený z městského rozpočtu, podílí se na něm ale i českoněmecký program Interreg.

Opravu havarijního stavu podhledů ve vestibulu, novou elektroinstalaci a vybudování nových moderních učeben s prosklenými stěnami v nevyužívané části vstupní haly v hodnotě necelých osm milionů korun zaplatilo město.

Dalších pět milionů korun škola získá z mezinárodního programu na nábytek, IT techniku a takzvané měkké aktivity. „Tedy na setkávání s partnerskými školami, přípravu jednotlivých hodin, společných aktivit, výletů a pobytových akcí, při kterých děti mohou komunikovat v cizím jazyce, bourat tak jazykové bariéry a společně poznávat kulturu sousední země,“ vysvětlila ředitelka.

Německy budou děti mluvit i při matematice, říká ředitelka chebské školy

Podle jejích slov má chebská „šestka“ aktuálně 554 žáků a jejich počty se každoročně zvyšují. Tahákem je právě bilingvní výuka.

„Letos bylo zájemců tolik, že jsme poprvé v historii otevřeli dvě bilingvní první třídy a k tomu další dvě běžné třídy. V dvojjazyčných třídách se vzdělávají nejen děti z Chebu, ale i ze vzdálenějšího okolí. Například z Františkových Lázní nebo i z Kynšperka na Sokolovsku,“ podotkla Černá a pochlubila se, že 6. ZŠ Cheb je nově fakultní školou Západočeské univerzity v Plzni.

„Studenti k nám budou jezdit na praxe, získají povědomí o tom, jak to na školách chodí. Univerzita nám na oplátku zajistí například další vzdělávání a školení našich pedagogů. Nedávno se už byli někteří z tamních vysokoškolských studentů a kantorů v bilingvních třídách podívat. Je to obohacení výuky, ze kterého budou mít užitek naši pedagogové a především naši žáci,“ doplnila.