Středověká tvrz v Pomezné získá novou vysokou střechu na věži

  10:04
Rovných 800 let od první zmínky se chystá příští rok oslavit někdejší obec Pomezná na Chebsku. Kdysi kvetoucí vesnice padla krátce po válce za oběť železné oponě, později byla úředně zrušena. Pohnutou historii lokality návštěvníkům připomínají zbytky tvrze.

Současná podoba tvrze | foto: Archiv Petra Jašky

Přesto nezůstala zapomenuta. Petr Jaška z Chebu, který se zde spolu s rodinou a přáteli pokouší vzkřísit její poslední pozůstatky, plánuje výročí oslavit novou střechou na nedávno dostavěné věži bývalého panského sídla.

„Letos jsme docela pokročili. Na chlévě, který jsme znovu postavili na původních základech, už máme kompletní střechu, obnovili jsme klenuté sklepy, boží muka, jejichž torzo jsme našli ve výkopu, vyčistili plochu, kde býval rybník. Teď se pokusíme obnovit původní vysokou střechu na věži tvrze,“ popisuje Petr Jaška.

Právě pozůstatky čtvercové věže, které odolaly buldozerům při poválečné likvidaci vesnických stavení, byly dlouhé roky jedinou připomínkou osídlení této části břehu řeky Ohře.

Střecha podle historických fotografií

Nová střecha, jejíž podobu odborníci odvodili z několika historických fotografií, se bude podobat vysokým krovům měšťanských domů na chebském náměstí.

„Po konzultacích s památkáři, historiky, architekty a dalšími odborníky se nám podařilo dokončit projekt. Poměrně příkrá střecha bude vysoká téměř devět metrů. Vzhledem k tomu, že zdivo věže měří něco málo přes osm metrů, bude mít komplet dokončená věž včetně korouhvičky na výšku kolem sedmnácti metrů. Pod střechou budou tři patra půdy, k tomu je třeba připočíst tři patra ve věži,“ předestírá Petr Jaška.

Vztyčit na dostavěnou věž nový krov ale nebude vůbec jednoduché. Původní základy staré věže totiž spíš než čtverec tvoří jakýsi lichoběžník. „Vzhledem k nepravidelnému tvaru zdiva to bude pro tesaře docela výzva,“ pokyvuje Jaška hlavou a doplňuje, že střecha s vikýři bude gotická, třípatrová, pokrytá prejzovými taškami.

„Co vím, tak podobný krov se tady od války ještě nikde nedělal. Bude to unikát a cena půjde do milionů,“ obává se.

Projekt se už podařilo dokončit, teď Petra Jašku čeká shánění financí. Nadějí jsou dotace. „Oslovím Karlovarský kraj, město, obec i regionální podnikatele. Zkusím se obrátit na ministerstva a nějaké nadace. Přece jen se tu snažíme vzkřísit kus historie. Navíc provizorní zastřešení je v havarijním stavu. Po šesti letech už dosluhuje,“ dodává Petr Jaška.

Bohatá historie

Někdejší obec Pomezná, německy Markhausen, leží severozápadně od města Cheb na levém břehu řeky Ohře prakticky na hranicích Čech a Bavorska. První písemnou zmínku se podařilo doložit už v roce 1225, kdy se v listinách objevují jména bratrů Konráda a Berchtolda z Markhausen.

V roce 1424 zde stojí pět velkých a šest menších statků, čtyři malá hospodářství a mlýn. Kolem roku 1800 má Pomezná už více než sto dvacet obyvatel a dvaadvacet usedlostí.

Po druhé světové válce byli obyvatelé nuceně vysídleni a o pár let později opuštěné domy v hraničním pásmu srovnaly se zemí radlice buldozerů. Vyrostlo tu přísně střežené hraniční pásmo. V roce 1976 byla obec Pomezná úředně zrušena.

28. března 2018