Hra objevuje detaily umění v chebských ulicích, na úspěšné čeká trezor

  13:10
Umění v uličkách, na náměstích či v parcích města Chebu se věnuje v pořadí už čtvrtý ročník pátrací hry Chebská hledačka, kterou pro děti i dospělé na letošní prázdninové měsíce připravila místní knihovna. Pro úspěšné absolvování hry je třeba vypátrat správnou odpověď na soubor otázek. Účastníci tak v chebském veřejném prostoru objeví detaily, které při běžných cestách po městě mohou zůstat nepovšimnuty.

Jakou podobu má znak na pomníku v Městských sadech, co zdobí Cechovní kašnu v Kamenné ulici, kdo je autorem graffiti na zdi loděnice vodních skautů či jaký je název díla, které stojí na kruhovém objezdu před Americkou školou? To jsou jen některé z otázek.

Autorem hry jsou Petra Šnejdarová a Jakub Benedikt z chebské knihovny, kteří slibují, že nudit se nebudou děti ani dospělí. „Kašny, pomníky, sochy, obrazy či domovní znamení… I obyčejná procházka se může změnit v neobyčejný zážitek. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe. V chebských uličkách a zákoutích je umění zastoupeno v mnoha podobách,“ přibližuje Petra Šnejdarová.

Jak říká, samotnou ji překvapilo, kolik soch a nejrůznějších plastik je možné vidět například na Krajince. „Lidé, kteří ulicemi města denně chodí, tyto věci často ani nevnímají. Když se na ně člověk nesoustředí, lehce je přehlédne. A přitom, když se na ně zaměříme, vidíme překvapivé detaily. Zajímavé jsou z mého pohledu i kruhové objezdy, které zdobí jedinečné a velmi zajímavé plastiky. Například na křižovatce v ulici 26. dubna je typografická socha, kterou z modřínu vytvořil Václav Fiala. Vytváří nápis, který je možné přečíst jen tehdy, když jej obejdeme kolem dokola. Takových zajímavostí je v Chebu nespočet,“ říká Šnejdarová a dodává, že vytvořit letošní pátrací hru trvalo asi měsíc.

Výsledné heslo otevře trezor s odměnou

Její trasa je dlouhá bezmála pět kilometrů a je na ní patnáct zastavení. Na každém plní pátrač nejrůznější úkoly. „Někde je třeba si všímat detailů, jinde vyplnit křížovku nebo doplňovačku nebo najít to, co k sobě patří. A všude se účastníci dozvědí nad rámec hry leccos zajímavého. Například hned na prvním zastavení se otázka týká reliéfu, který zdobí fasádu budovy knihovny pro dospělé,“ naznačuje Šnejdarová.

Doplňuje, že pro pátrače jsou k dispozici dvě verze pracovních listů. Jednodušší pro děti a o chlup složitější pro dospělé. Materiály je možné vyzvednout osobně v dětské knihovně v ulici Obrněné brigády 18.

V Chebu pokřtili lavičku s bronzovou sochou Hurvínka, odlili ho v Bratislavě

K dispozici jsou také na webových stránkách knihovny, kde se zájemci dozvědí i všechny důležité informace. „Jakmile se pátrači podaří vyluštit heslo, může ve studovně a čítárně knihovny otevřít trezor a sám si vybrat odměnu. Celou trasu není nutné absolvovat na jeden zátah. Je možné hrát na etapy. Jedinou podmínkou je, že hru musí lidé dokončit do 30. srpna,“ dodává Petra Šnejdarová.