Sutiny kostela v Čisté vydaly podstavec sochy, teď ho znovu vztyčili

  16:24
Nejprve vysídlení německých obyvatel a poté armáda nenávratně ukončily existenci hornického města Čistá, dříve zvaného Lauterbach Stadt, nedaleko Krásna na Sokolovsku. Připomenout pohnutou historii lokality se snaží lidé ze spolku Terra Incognita. Ze zbytků kostela sv. Michaela, přesněji na jeho základech, chtějí s podporou Karlovarského kraje vybudovat pietní místo.

Cílem je vyznačit a připomenout plochu někdejší sakrální stavby za pomoci původního stavebního materiálu, použitého při stavbě kostela. Při rozebírání sutin však nečekaně objevili další dotek minulosti, pomník sochy sv. Jana Nepomuckého. Ten stával před kostelem na náměstí zaniklého města Čistá do doby, než jej pohřbily rozvaliny stržené věže.

„Jde o čtyřdílný kamenný podstavec. Byl vztyčen roku 1869, dokonce jsme v kronice našli přesné datum. Bylo to 13. května, o dva dny později byl spolu se sochou slavnostně vysvěcen,“ uvedl za sdružení Terra Incognita Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti.

Fragmenty uměleckého díla, které kamenný podstavec nesl, se na místě nedochovaly. Je tedy pravděpodobné, že skulptura byla před likvidací blízkého kostela sejmuta.

„Zřejmě ano. Jinak bychom nějaké úlomky našli. A jak jsme zjistili, že se jedná právě o tento pomníček? Shoduje se s historickými fotografiemi, které máme k dispozici. Podařilo se nám objevit i přesné místo, kde původně stál a kde je i rozměrově odpovídající základ. Právě tady jsme jej znovu vztyčili. Nyní je jedinou stojící památkou na město, které armáda při opuštění vojenského újezdu srovnala se zemí,“ řekl Prekop.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Pomník ukrývá prostor pro uložení časové kapsle. „Do dutiny jsme vložili minci, která má připomínat, kdy došlo k opětovnému vztyčení pomníku. Je také zajímavé, že kámen nese známky poškození střelbou. Zřejmě bylo způsobené vojáky v letech 1947 a 1948, kdy tu probíhalo velmi intenzivní vojenské cvičení s ostrou municí,“ ukázal stopy po kulkách archeolog.

Doplnil, že jedinými svědky dřívějšího osídlení, které násilný zánik města přežily, jsou aktuálně kulturní dřeviny. Jde například o jírovcovou alej, vysazenou v roce 1865, lemující původní náměstí. To bylo přibližně 130 metrů dlouhé a 40 metrů široké. Nechybí ani několik dalších významných solitérů.

Sdružení skládá ze střípků osudy obyvatel zaniklého Lauterbachu

„Náměstí vzniklo v první polovině 16. století. Připomínaný kostel stál v jeho západní polovině od 70. let 18. století. Plochu náměstí máme propůjčenou od pozemkového úřadu, který je majitelem okolních pozemků. Naše práce se tedy soustřeďují i na úpravu bezprostředního okolí kostela. Chceme například, aby vynikly původní stromy, které se zachovaly. Proto odstraňujeme okolní nálety, a dáváme jim tak životní prostor. Spolupracujeme s Národním památkovým ústavem v Lokti, práce koordinujeme s vedením CHKO Slavkovský les, v jehož části se nacházíme. Hledáme nějaký dlouhodobě udržitelný model soužití divoké přírody a kulturní krajiny, která v této lokalitě po staletí existovala,“ dodal Filip Prekop.