iDNES.cz

Ostré střelby chyby neodpouštějí, utvrzují se vojáci tří armád na Doupově

  14:04
Zaměřit, vystřelit, zničit. A hlavně co nejrychleji. Takový je hlavní úkol vojáků protivzdušné obrany, kteří v těchto dnech ve vojenském újezdu Hradiště pilují své dovednosti s důrazem na likvidaci bezpilotních prostředků. Na cvičení se sešli zástupci tří států - České republiky, Slovenska a Lotyšska.

Nezasvěcenému pozorovateli by se mohlo zdát, že vojáci mají na vše dost času. Příprava systému k odpálení jim trvala možná pět minut. V reálných podmínkách, tedy především bez kamer a fotoaparátů pozvaných novinářů, je podle řídícího střeleb Petra Řezníčka tempo daleko rychlejší.

„Příprava systému, odpálení rakety a její navedení na cíl zabere maximálně dvě minuty,“ popsal rychlost, jakou jsou jeho svěřenci schopni zasáhnout.

Právě rychlost je totiž jedním z rozhodujících faktorů úspěšnosti protiletadlových střelců. „Zasadit úder a rychle zmizet,“ vysvětlil Řezníček.

I proto vojáci protivzdušné obrany v posledních letech stále častěji nacvičují součinnost s posádkami vrtulníků. Ta nabízí velice efektivní způsob přepravy relativně malých protiletadlových systémů RBS 70 a RBS 70 NG. Těmi disponují čeští a lotyšští vojáci, Slováci používají střely Igla odpalované z ramene.

Armáda cvičila podle poznatků z Ukrajiny, zapojila 600 vojáků a 100 strojů

Hlavním úkolem mezinárodního cvičení je detekovat a zneškodňovat bezpilotní prostředky nepřítele. „Simulujeme obranu proti bezpilotním prostředkům o rozměrech zhruba dva metry na dva a proti střelám s plochou dráhou letu,“ naznačil vedoucí střeleb.

V plánu je ale i cvičení zaměřené na menší drony typu FPV. Při něm si vojáci ověří, zda je efektivní i proti takovým strojům nasazovat protiletadlové rakety.

Bojové střelby jsou podle Petra Řezníčka vyvrcholením přípravy protiletadlových střelců. V normálním režimu jednotky se k nim vojáci dostanou jednou ročně, při přípravách na mise je trénink intenzivnější.

„Samozřejmě každý absolvuje kurzy a nácvik zásahů na trenažérech. Ty ale dokážou drobné chyby odpustit. Počítač totiž neumí nasimulovat třeba nervozitu či ránu při odpalu rakety,“ zdůraznil Řezníček.

I morbidně obézní ajťák smí do armády. Vojáci snižují nároky na některé profese

Cvičení pojmenované Tobruq Arrows 2024 však prokázalo ještě jeden důležitý fakt. Čeští vojáci dokáží bez problémů pracovat po boku spojenců. „V podstatě je mi jedno, koho mám pod sebou. Jestli je to Litevec, Lotyš, nebo Slovák. Spolupráce funguje na výbornou,“ pochvaloval si Petr Řezníček, velitel 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic.

Vedle 150 jeho svěřenců se cvičení na Doupově účastní i 54 Slováků a 15 Lotyšů. Cílem je kromě střeleb natrénovat i tok informací od velení až po palebné jednotky a zpět. Součástí cvičení jsou i noční střelby.

zpět na článek