iDNES.cz

To aby jim mříže nevzaly otce. Díky projektu mají děti šanci neztratit pouto

  16:54
Na první pohled to vlastně bylo obyčejné sobotní dopoledne. Několik rodin se sešlo, dospělí s dětmi si hráli, soutěžili, malovali a užívali si společné chvíle. Vše završilo opékání buřtů. V něčem se to však přesto vymykalo. Všichni otcové jsou momentálně ve výkonu trestu a šanci prožít takto s dětmi zdánlivě obyčejné chvíle pro ně měla mimořádný význam.

Sobotní akce ve věznici v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku se zde konala už popáté. Pořadatelem tohoto speciálního dětského dne pro potomky odsouzených rodičů je organizace Volonté Czech ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR a neziskovou organizací Žlutá stužka.

„Cílem této iniciativy je umožnit dětem, které vyrůstají bez jednoho z rodičů, zažít radostné okamžiky v přítomnosti svých rodinných příslušníků, a zároveň podpořit sociální vazby těchto rodin,“ vysvětlila Tina Chlupáčová, mentorka rodinných aktivit a projektů Volonté Czech, která se sobotní akce také zúčastnila a na její organizaci se podílela.

Jedním z otců ve výkonu trestu v kynšperské věznici zapojeným do programu je i Lukáš Nováček z Chodova na Sokolovsku. Za několik měsíců bude mít za sebou polovinu šestiletého trestu. V sobotu si dětský den jako jeho pravidelný účastník opět užil ve společnosti manželky a dětí - dvanáctileté Šárky, devítiletého Pepíka a tříleté Johanky.

„Na vztahu s dětmi mi skutečně záleží a toto pro mě hodně znamená. Sice jde jen o tři hodiny, ale v podstatě normálního života. Všem nám chybí takové ty všední věci. Vzít malou na ramena, s klukem si zakopat s míčem, objímat se, zadovádět si. Jsem šťastný, že mi to umožňují,“ svěřil se tatínek, který už brzy bude moci požádat o podmíněné propuštění.

Trestem trpí i rodiče vězňů. Kolik šancí dát někomu, kdo opět zklamal?

Patří do skupiny nejlépe hodnocených vězňů. Je vyučený nástrojař a ve vězeňských dílnách pracuje jako zámečník a svářeč. Právě osobnostní kvality rozhodují podle mluvčí věznice Petry Bělíkové o tom, zda vězeň dostane příležitost se do programu zapojit. „Šanci dostávají vězni, kteří si plní své povinnosti, pracují a udržují kontakt s rodinou,“ přiblížila.

Velký vliv má i délka trestu a věk dítěte. „Čím je trest delší a dítě menší, tím větší je i riziko, že se vztah rozpadne. Snahou v tomto případě tedy je, aby sociální vazby zůstaly zachovány,“ vysvětlila Bělíková. Na sobotním dětském dni v Kynšperku se sešlo šest rodin odsouzených - osm dospělých a deset dětí. Podle mluvčí jsou to všechno rodiny, které skutečně chtějí utužovat své sociální vazby.

Pro zapojené vězně je to jedinečná příležitost a velký motivační faktor. Každý odsouzený nesplňuje podmínky, aby se těchto aktivit mohl zúčastnit. Navíc jde o bonusový čas, tyto chvíle jsou totiž nad rámec limitu standardních návštěvních hodin.

„Ve věznici je sice v návštěvní místnosti i dětský koutek, ale – člověk tam musí sedět za stolem, sledují ho příslušníci vězeňské služby, je to takové formální a neosobní. Jediný povolený kontakt je držení ruky. Tady je to prostě jiné, opravdu uvolněné,“ ocenil ještě Lukáš Nováček.

Akce se zde koná za bránou věznice

Dětské dny ve věznici Kynšperk nad Ohří se konají díky dotaci Ministerstva spravedlnosti ČR. Všech pěti se dosud zúčastnilo přibližně 150 dětí. Součástí projektu bylo také vybavení venkovních dětských koutků ve věznici.

Samotnému dětskému dni předchází také příprava otců pod vedením speciálního pedagoga, vychovatelky a sociální pracovnice. „Především procvičují komunikaci, ale také vyrábějí dárky pro děti,“ upřesnil Roman Hejl, speciální pedagog kynšperské věznice, kde svůj trest v současnosti vykonává 819 vězňů. Do programu se při splnění podmínek může zapojit každý z nich s výjimkou těch otců, kteří byli odsouzeni za domácí násilí a týrání svěřené osoby.

V Kynšperku pracuje jen třetina vězňů. Chceme zaměstnanost zvednout, říká ředitel

„Dětský den, nebo jakákoliv rodinná aktivita, které se odsouzený může zúčastnit, je tou největší motivací k jeho nápravě. Takový den je výjimečný pro celou rodinu, přináší naději a významně posiluje vztahy. Právě v takových okamžicích získává budoucnost pro děti i jejich rodiny nový smysl,“ zdůraznila Tina Chlupáčová z Volonté.

Většinu rodin a odsouzených osobně zná a při výkonu jejich trestu s nimi pracuje. Podobné akce organizace pořádá v dalších šesti věznicích v republice. „Akce v Kynšperku je oproti ostatním výjimečná tím, že se koná v tělocvičně skutečně za bránou mimo střežený areál, což jinde obvyklé není,“ doplnila.

zpět na článek