V Krásné náhle uhynula divoká kobyla. Přikrmování za to nemohlo, ukázala pitva - regiony.impuls.cz

V Krásné náhle uhynula divoká kobyla. Přikrmování za to nemohlo, ukázala pitva

  9:50
Smutný předvánoční čas prožívají lidé v Krásné na Ašsku. Jedna z divokých kobyl, které tu spásáním pomáhají k návratu původních rostlin, uhynula.

Stádo divokých koní, které má na místě bývalé obce Štítary v Krásné na Ašsku pomoci vrátit do lokality původní rostlinné druhy, se stalo turistickou atrakcí. | foto: Obecní úřad Krásná

„Byl to blesk z čistého nebe. Zrovna jsme na návsi slavili advent, když přišla zpráva, že na pastvině leží zřejmě mrtvý kůň. Hned jsme vyrazili na místo. Chovatelka koní, která tady u nás žije, zjistila, že jedna ze tří klisen je skutečně po smrti,“ informoval starosta Krásné Luboš Pokorný. Podle jeho slov jsou obě zbývající klisny i se svými hříbaty v pořádku.

O úhynu rovněž informoval majitele zvířete, kterým je obecně prospěšná společnost Česká krajina. Od ní mají Krásenští koně v zápůjčce. Protože bylo nutné zjistit, co stojí za nenadálým úhynem, putovaly ostatky na pitvu. Panovala totiž obava, že klisna doplatila na přikrmování. Podobný případ řešili před nedávnem v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde našli ochranáři kobylu ležící nemohoucně na boku.

Zvíře mělo kvůli přikrmování zdravotní problémy a byl nutný výjezd veterináře. Jak uvedl zoolog parku Zdeněk Mačát, divokým koním by lidé neměli nosit vůbec nic, ani jablka nebo mrkev. Mohou jim tím způsobit zdravotní potíže, někdy dokonce až úhyn zvířete.

„Z výsledků pitvy vyplynulo, že příčinou smrti patnáctiletého zvířete bylo selhání srdce. Na jednu stranu jsem rád, že naši návštěvníci jsou ukáznění a koním nic nenosí, na druhou musím přiznat, že jsme z toho všichni tak nějak rozhození. Ti koně už jsou součástí obce. Lidé se na ně chodí dívat, pozorují je, baví se tím, jak hříbata řádí a jak se jim daří. Před pár dny jsme oslavili rok, co jsou u nás. A teď tohle,“ poznamenal Pokorný se smutkem v hlase.

Podotkl, že aktuálně čtyřhlavé stádečko brzy čekají další změny. V lednu přijedou odborníci načipovat hříbata, která se v Krásné na jaře narodila. A hřebečka rovnou odvezou do jiné lokality.

Rezervace divokých koní vyrostla na místě, kde dříve stávala obec Štítary. Ta zanikla poté, co odsud po válce museli odejít němečtí obyvatelé. Zchátralé domy pak srovnaly se zemí buldozery. Minulost se tu přesto stále připomíná. „Rostou tu staré ovocné stromy, kousek pod povrchem jsme objevili zbytek památníku obětem 1. světové války. V kronikách jsme našli, že stával v centru obce. Nyní připravujeme projekt na obnovení této památky,“ vysvětlil starosta.

Právě na tomto místě se obec ve spolupráci s odborníky Univerzity Karlovy pokouší vrátit do kraje původní rostlinnou kulturu, která bez údržby téměř zanikla. Věří, že podobně jako v Milovicích pomohou koně svou pastvou spustit metamorfózu lučních a mokřadních biotopů v oblasti.

Radostné novinky z Ašska. Stádo divokých koní je o dvě hříbata bohatší

Že tu opět ožijí původní druhy rostlin a vrátí se sem jedinečné druhy živočichů a motýlů. „Mysleli jsme si, že by nám divocí koně mohli pomoci i s topoly, které se tu náletově rozrůstají. Ty jim ale moc nechutnají, takže je neokusují. Budeme to muset řešit jinak,“ doplnil starosta Krásné, pod kterou někdejší obec Štítary patří.

V rámci projektu vyrostly kolem ohrady pro koně naučné cedule, které lidem vše vysvětlují. Uvnitř výběhu už stojí nízká vyhlídková věž, která slouží jako pozorovatelna divokých koní. Součástí je i oddělená zahrada, kde rostou staré druhy ovocných stromů a záhony s původními druhy bylin a keřů. Odborníci budou rovněž zkoumat, jak se krajina kolem Krásné vyvíjí v čase.

20. května 2024

Stádo divokých koní na Ašsku se rozrostlo | (0:46) | video: iDNES.tv