Podnikatelé roku připravují v Karlovarském kraji haly na míru zákazníkům - regiony.impuls.cz

Podnikatelé roku připravují v Karlovarském kraji haly na míru zákazníkům

  9:00
Podnikateli roku 2024 Karlovarského kraje se stali Milan Kratina a Zdeněk Šoustal, majitelé společnosti Accolade. Ta patří mezi přední hráče v oblasti investic do průmyslových a logistických parků.

Zakladatelé společnosti Accolade Milan Kratina (vlevo) a Zdeněk Šoustal získali ocenění EY podnikatel roku Karlovarského kraje. | foto: Martin Polívka, MAFRA

V kraji má jeden park v Karlových Varech, dva v Ostrově a tři parky provozuje v Chebu. Podle oceněných podnikatelů je kraj mimořádný svou polohou a spoluprací samosprávy.

O Karlovarském kraji mluví jako o regionu, který byl po léta podceněný. „Pořád se řešila dálnice z Prahy do Karlových Varů. Měl nálepku strukturálně postiženého regionu, ale my jsme vždycky věřili, že je tu dostatek kvalifikované pracovní síly. V Ostrově nebo v Chebu a jinde přece byly výrobní závody,“ říká říká Milan Kratina.

Accolade vidí potenciál regionu a jeho evropskou unikátnost danou blízkostí bohatých západních trhů. „Takže kombinace pro výrobu, logistiku a e-commerce je opravdu evropsky unikátní. Proto je dnes hodnota našich nemovitostí tady v kraji skoro dvacet miliard korun a pracují v nich více než tři tisíce lidí. Ještě v roce 2014 tu byla nula metrů čtverečních hal k pronájmu. A dnes je z tohohle pohledu Karlovarský kraj čtvrtý nebo pátý největší v České republice a pořád roste,“ doplňuje Kratina.

Ocenění převzal spolu se Zdeňkem Šoustalem ve středu v karlovarském hotelu Imperial z rukou primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové a Martiny Kneiflové, vedoucí partnerky EY Česká republika, která soutěž pořádá.

Společnost Accolade založená v roce 2011 Milanem Kratinou dnes působí na deseti evropských trzích s portfoliem nájemních hal pro výrobu, e-commerci a logistiku, zahrnujícím rozlohu 3,5 milionu m² v celkové hodnotě přes 3,3 miliardy eur. Dvojice podnikatelů pak v roce 2013 vytvořila skupinu, která je dnes známá jako Accolade Holding. Nejprve se záměrem nákupu a prodeje pozemků pro průmyslové a logistické nemovitosti. Partneři si ale brzy začali klást otázku, kdo takové nemovitosti vlastní a jestli nezačít investovat do výstavby. Dnes haly společnosti Accolade využívají třeba IKEA, DHL nebo Amazon a desítky dalších.

„Podniku Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala se podařilo udělat si jméno v oblasti, které dominovali hráči hlavně ze západních zemí, a síť průmyslových parků, které vybudovali, slouží jako průmyslové pojítko mezi západní a východní Evropou. Podnikání soustředí hlavně na oblasti na východní straně kontinentu, které nabízejí unikátní kombinaci strategických poloh, dostupné pracovní síly a nižší konkurence,“ hodnotí podnikání společnosti Accolade poradenská firma EY Česká republika.

„Když jsme přišli do Chebu, byla v tamní zóně průměrná mzda 14 tisíc korun. Dnes je to zhruba dvakrát až třikrát tolik. Toho nedosáhnete nějakou dohodou nebo nařízením, ale tím, že tam přivedete firmy, které jsou schopné a ochotné dát lidem lépe placenou práci. A potřebují k tomu kvalitní zázemí,“ doplňuje Zdeněk Šoustal.

Musíme růst, říká šéf firmy Mattoni. Stal se krajským podnikatelem roku

Prvních deset let své existence Accolade raketově rostla. Firma se vezla na boomu e-commerce a později, kolem roku 2020, se zároveň ukázalo, jak důležitou součástí místní ekonomiky jsou haly a logistické parky při ochromení mezinárodních dodavatelských řetězců.

Zdeněk Šoustal a Milan Kratina navíc záhy využili růst firmy a v roce 2014 založili investiční fond Accolade Industrial Fund. Ten umožňuje více než třem tisícovkám především českých investorů participovat na úspěchu byznysu Accolade. Do portfolia skupiny patří dnes dále třeba Letiště Brno.

Projekty společnost Accolade vznikají s použitím recyklovaných materiálů, využívají obnovitelné zdroje energie a skupina též ve velkém investuje do moderních technologií a umělé inteligence. Ve svých regionech podporuje mládež, sport a projekty zlepšující životní prostředí. S halami Accolade vzniklo také na 30 tisíc pracovních míst.

Podnikatelem roku se stal výrobce kovového nábytku z Plesné Filip Dušek

„V devadesátých letech rostly a rozšiřovaly se supermarkety. Jenže dnes je trend nakupovat nikoli v obchodních centrech, ale na internetu. To je obor, který se nejdramatičtěji rozvíjí. A ke každému e-shopu potřebujete halu, kde se objednávky zpracují,“ konstatuje Zdeněk Šoustal.

Accolade investuje do projektů jak pro konkrétní zákazníky, tak i pro budoucí, které získá až později. „V České republice musíme kvůli složité administrativě zajišťovat povolování staveb hodně dopředu. Samotnou investici se pak ale snažíme dělat až pro konkrétního zákazníka. Jenže i tak stavíte univerzální prostor. Firma tam může být pět nebo deset let, ale životnost budovy jsou desítky let. Realita je navíc taková, že až druhý nebo třetí nájemce vám vydělá. A vy nemůžete vědět, kdo to bude,“ vysvětluje Milan Kratina.

„Už se stalo, že firmy odešly a zůstal brownfield. Ale to, co chceme my, je mít ten prostor stále obsazený, mít lidi v daném regionu stále zaměstnané a lákat sem byznys s vysokou marží,“ dodává oceněný podnikatel.