iDNES.cz

Američtí experti zkoumali Vřesovou kvůli umístění modulárního reaktoru

  9:34
Možnosti chlazení reaktoru, vyvedení jeho výkonu i složení podloží. Na to vše se v areálu průmyslového komplexu společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové na Sokolovsku soustředili američtí experti, kteří zkoumali, zda je lokalita vhodná pro umístění malého modulárního jaderného reaktoru (SMR). I tímto krokem pokračuje příprava bezuhelné budoucnosti společnosti SUAS GROUP.

Areál a technologie zpracovatelské části společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové na Sokolovsku. (8.7.2020) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Konzultanti firem Jensen Hughes a EXCEL Services představili zástupcům SUAS GROUP a Sokolovské uhelné šest různých designů malých modulárních reaktorů, z nichž bude třeba vybrat tři pro detailnější vyhodnocení. Postupně se také bude připravovat finanční plán projektu s veškerými předpokládanými náklady a návratností,“ uvedla mluvčí společnosti Jana Pavlíková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR podle ní rovněž v minulém období získalo podporu amerického ministerstva zahraničí v projektu NEXT, která se vztahuje na pomoc ministerstva a regulátora, tedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost s legislativou a licencováním malých modulárních reaktorů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Dále by mělo jít i o podporu pro potenciální investory ohledně navazujících studií instalace malého modulárního reaktoru, přičemž těmito společnostmi jsou kromě Sokolovské uhelné a SUAS GROUP také skupina ČEZ a Unipetrol,“ uvedl Martin Čermák, člen představenstva SUAS GROUP a Sokolovské uhelné. Sokolovští těžaři podle něj zaslali požadavek na vypracování projektového plánu pro získání povolení umístit jaderný zdroj.

Velká síla v malém balení. Malé modulární reaktory přicházejí

O možnosti instalovat v regionu jaderný zdroj energie se začalo mluvit poté, co skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná na začátku letošního roku uspěla se žádostí o dotaci z amerického programu Phoenix. Ten financuje studie proveditelnosti související právě s umístěním malých jaderných reaktorů v Evropě. Ty mohou v budoucnu po útlumu těžby uhlí pomoct zajistit dostupné a stabilní dodávky elektřiny a tepla, zdůraznila mluvčí SUAS GROUP Jana Pavlíková.

Udržet stabilitu elektrické sítě a poskytovat podpůrné služby pro provozovatele přenosové soustavy jsou hlavní cíle bateriového úložiště, které loni v lednu u Královského Poříčí na Sokolovsku zprovoznila společnost SUAS Bess.

31. ledna 2023

zpět na článek