Sklárna našla cestu k úsporám, využívá baterie z elektroaut a solární panely - regiony.impuls.cz

Sklárna našla cestu k úsporám, využívá baterie z elektroaut a solární panely

  9:40
Původně měly pohánět elektromobily vyrobené automobilkou Škoda Auto, teď tvoří akumulátory základ dvou bateriových úložišť v karlovarské sklárně Moser. V kombinaci s více než tisícovkou fotovoltaických panelů pomohou podniku k větší energetické soběstačnosti. Do nového ekologického řešení investovala sklárna přibližně 20 milionů korun.

Fotovoltaické panely instalované v karlovarské sklárně Moser | foto: Foto: Moser

„Očekáváme, že díky tomu pokryjeme naši spotřebu elektřiny ze 60 až 70 procent,“ konstatoval generální ředitel sklárny Pavel Mencl.

Projekt vznikl ve spolupráci sklárny, tuzemského výrobce osobních aut a společnosti ČEZ Esco. „Energetickou budoucnost řeší zákazníci prakticky ve všech oblastech české ekonomiky,“ uvedl její generální ředitel Kamil Čermák.

Ekonomické je i ekologické

Do této skupiny patří rovněž zakázka pro sklárnu Moser. „Baterie si nenechá Moser dovážet přes půl světa, ale věří českému řešení postavenému na akumulátorech elektromobilů vyrobených v České republice. Za mě je to jednoznačně důkaz, že ekonomická řešení mohou být i skutečně ekologická,“ konstatoval Kamil Čermák.

Právě přínos pro ekologii byl podle Pavla Mencla jedním z důvodů, proč se sklárna rozhodla jít touto cestou. Sama technologie ruční výroby skla je totiž založená na spalování plynu. Změna výhřevu sklářských pecí na elektřinu přitom není na pořadu dne. „Obnášelo by to investici, kterou odhaduji na více než 50 milionů korun,“ vysvětlil Mencl.

Návratnost souvisí s cenou

Navíc plyn je pro ruční výrobu skla vhodnější, dá se totiž snadněji regulovat. Řešení za využití baterií původně určených pro elektromobily, je součástí takzvaného second live programu. Uplatnění v něm najdou baterie, které nemohly být z různých důvodů nasazené v elektřinou poháněných autech, případně z elektromobilů vyřazené.

„Baterie použité v případě sklárny Moser jsou ale nové, jenom nesplňovaly přísná interní kritéria pro jejich použití v autech,“ podotkla Barbora Vondalová, mluvčí Moseru. Na podobné bázi už funguje téměř tři desítky projektů v České republice i v zahraničí. Návratnost investice podle Pavla Mencla úzce souvisí s cenou elektřiny.

Na řadě je teď teplo

„Když jsme před více než rokem začali o tomto řešení uvažovat, byla spočítaná na šest až sedm let. S klesající cenou elektřiny se prodlužuje, za současného stavu ji odhadujeme na 12 až 13 let,“ doplnil generální ředitel sklárny. Aktivity sklárny na poli ekologických a ekonomických řešení instalací fotovoltaiky a bateriového úložiště nekončí.

„V plánu máme také rekuperaci tepla ze sklárny. To chceme použít pro vytápění našich administrativních budov,“ konstatoval generální ředitel Pavel Mencl s tím, že využití dalších alternativních možností a jejich uvedení do praxe je naplánované na příští rok.

2. srpna 2021

Sklárna Moser znovu spustila druhou tavící pec | (1:26) | video: Martin Hlaváček, iDNES.tv