Drátenice řemeslu zcela propadla, troufla si i na model Harley-Davidson

  12:12
Když Hana Šlehubrová před jedenácti lety poznala kouzlo drátování, původně pro ni bylo příjemným odpočinkem po náročné práci. Postupně ji oslovovalo stále více přátel, zda by je nemohla toto tradiční řemeslo naučit. Dnes už je to skutečně spíše umělecká disciplína, ale dříve šlo o praktický a levný způsob opravy nádobí, které bylo velmi drahé.

Podle historických pramenů má drátování své počátky v sedmnáctém století na Slovensku. Nádobí se tehdy pomocí drátů zpevňovalo jako prevence proti rozbití. „Byla-li nějaká nádoba už rozbitá, dráteník ji slepil a odrátoval. Z drátu se vyráběly také předměty denní potřeby jako cedníky, naběračky nebo jiné nádoby,“ připomněla historii Hana Šlehubrová.

Inspirována touto staletou technikou založila společně s kamarádkami v Nejdku kreativní drátenickou dílničku, která koncem června oslavila čtyři roky existence. Původně se Hana Šlehubrová zabývala drháním, což je technika vázání nití a šňůrek, známá také jako macramé, ale později ji zaujalo právě drátenické řemeslo.

„Na začátku jsem byla samouk, ale absolvovala jsem také drátenický kurz. První drátenické výrobky jsem jako dárky věnovala kamarádkám. Protože některé měly zájem naučit se drátování také, napadlo nás otevřít tuto dílničku. Tehdy jsme si říkaly Kreativky z Krušnohoří. Provozování dílničky se postupně stalo činností na plný úvazek,“ popsala majitelka dílny.

Vyrobila i motorku Harley-Davidson

Hana Šlehubrová v dílně pořádá nejen drátenické kurzy, workshopy, dílničky pro děti, ale tvoří i výrobky na zakázku. Ty nabízí na jarmarcích a poutích. Podle ní není zájem o drátování věkově omezený.

„Pořádám kurzy pro dospělé, ale navštěvuji například i základní školy, a drátovali jsme také se seniory. Velice mě těší, že to lidi zajímá a chtějí se řemeslo naučit. Moc ráda jim předávám své zkušenosti,“ potvrdila drátenice, která umí vyrobit například obrazy, šperky nebo jiné ozdoby.

Matka vymyslela terapii pro nemocnou dceru. Začaly schovávat les do kapsy

V rámci zakázkové výroby už se setkala i s originálními požadavky zákazníků. „Jako dárek k narozeninám jsem pro zákazníka vyráběla například model motorky Harley-Davidson. Byla to hodně zajímavá práce. Dárek udělal velikou radost, což mě moc potěšilo. Nejvíce inspirace pro svá díla ale čerpám v přírodě. Líbí se mi drátovat hlavně obrazy stromů,“ prozradila. To je přitom časově velmi náročné, jednou při tvorbě stromu strávila dokonce dvacet hodin čistého času.

Drátování samo o sobě prý není nikterak složité, pokud má člověk dostatečnou trpělivost a chuť se to naučit. Pro začátek stačí drátky, kleštičky a nápad. V dnešní době navíc není problém najít na internetu různá videa a návody.

„Složitější tvorba pak vyžaduje i speciální pomůcky a techniky. Na kurzech mě vždy těší radost návštěvníků, když se jim podaří dokončit první výrobek. Jsou to neopakovatelné okamžiky. Dodnes jsem se spoustou účastníků v kontaktu, zasílají mi dokonce fotografie, jak v drátování pokračují,“ řekla drátenice.

Renesance tradičních řemesel

Majitelka kreativní dílničky se také snaží rozvíjet povědomí lidí o tradičních řemeslech a tvůrcích v regionu. V okolí je prý spousta šikovných lidí, kterým dává ve své dílničce prostor. Návštěvníci zde vidí i výrobky jiných autorů, například kabelky, šperky, keramiku i jiné.

„Pravidelně se zde schází také Spolek nejdeckých paličkářek. Snažím se, aby se tradiční řemesla dostala více k veřejnosti. Dílničku vnímám jako komunitní centrum pro tvůrce. Ráda bych zde předávala zkušenosti a vytvořila relaxační prostor pro děti i dospělé,“ přeje si drátenice.

Hana Šlehubrová má spoustu plánů i do budoucna. Hodlá rozvíjet spolupráci se školami i seniory a spřádá myšlenky na výstavu svých drátovaných obrazů. Letos 14. září se také v nejdecké kavárně Orfeus bude konat další jarmark tradičních řemesel.

Autor: