iDNES.cz

Krize ve Žluticích zažehnána. Vzbouření hasiči a město našli kompromis

  6:36
Napětí, které v uplynulých týdnech panovalo mezi členy výjezdové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Žlutice a vedením města, skončilo vzájemnou dohodou. Spor o nové smlouvy vygradoval v červnu, kdy šedesát procent členů jednotky podalo výpověď. Po sérii jednání se s radnicí, která je zřizovatelem jednotky, na podpisu nových smluv dohodli.

Sbor dobrovolných hasičů Žlutice | foto: Alena Adámková

Žlutická starostka Helena Plitzová vyřešení situace vítá, přestože se podle ní město žádného pochybení nedopustilo.

„Zřizovatel jednotky, město Žlutice, a členové výjezdové jednotky našli po náročných a místy i emotivních jednáních dohodu. Hasiči podepíší nové smlouvy podle vzoru a metodiky Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Ta byla městu zaslána na počátku roku. Od té doby ale nebyla radnice schopna posunout se společně s velitelem jednotky k řešení. K serióznímu jednání dostal zodpovědné až stav, kdy většina jednotky stávající dohody vypověděla,“ stojí v aktuálním prohlášení žlutických hasičů.

Kolem jednacího stolu během minulého týdne zasedli starostka, právník, úředníci a vybraní členové jednotky. „Dopředu všichni deklarovali snahu domluvit se. Znění dohod se povedlo odsouhlasit velmi brzy. Další jednání se ale stočila také k výši odměn za odvedenou práci a pohotovosti. Tady se shoda hledala mnohem hůř. Postoj města byl v žádném případě nenavyšovat schválený rozpočet jednotky. Hasiči argumentovali, že výše odměn je v podstatě stejná od roku 2001, hluboko pod minimální mzdou a doporučenou výší odměny za držení pohotovosti,“ informovali dále členové jednotky v prohlášení.

Obě strany nakonec našly kompromis. „Přes ústupky jsem s výsledkem jednání spokojený. Máme nové dohody a povedlo se, i když jen částečně, narovnat odměňování hasičů za jejich práci a pohotovost,“ potvrdil velitel jednotky Jaromír Fejt. „Pokud má jednotka ve Žluticích přežít, musí mít nové členy z řad mladých mužů a žen, a spravedlivé ohodnocení tomu může jen pomoci“, doplnil.

K výši odměn se časem hodlají vrátit

Hasiči se prý chtějí k výši odměn za čas vrátit. „Žlutičtí hasiči slouží spolehlivě svému městu také nad rámec svých povinností vyplývajících z jejich náplně práce. Férové odměňování a správně nastavené smluvní podmínky jsou základním kamenem dobré spolupráce i do budoucna. Proto se chceme k odměňování za rok vrátit a náklady vůči rozpočtu města vyhodnotit,“ uzavřeli členové jednotky.

Bez nových smluv končíme, vzbouřili se hasiči ve Žluticích a dali výpověď

Spor mezi městem a hasiči kulminoval 17. června, kdy šedesát procent členů jednotky podalo výpověď. Dožadovali se podepsání nových smluv, které by podle nich odpovídaly současné legislativě. Město pochybení odmítlo, ale slíbilo situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti.

„Situace se vyhrotila při posledním jednání zastupitelstva, kdy bylo vedení města osočeno z porušování zákona. Vedení města s těmito výhradami od počátku nesouhlasilo. K danému problému si nechalo vypracovat stanovisko právníka, který potvrdil, že město nepochybilo, a dosavadní dohody byly platné a v souladu s novelou zákoníku práce. Případná ochrana hasičů při jejich činnosti je řešena pojistkou, kterou má město uzavřenou, a dále také předpisy o bezpečnosti práce, které jsou dodržovány,“ sdělila Helena Plitzová, starostka Žlutic.

Hasiči nově dostanou téměř dvojnásobek

Podle ní byli dosud žlutičtí hasiči z jednotky JPO II odměňováni jednotnou sazbou. „Náklady na tyto odměny pro celý sbor doposud ročně činily 405 tisíc korun. I přes původní tvrzení hasičů, že jim primárně nejde o navyšování sazeb za pracovní úkony, bylo město opakovaně tlačeno do přijetí neúnosného navýšení sazeb. Po opakovaném vyjednávání se našla shoda na téměř dvojnásobném navýšení částky na odměňování členů jednotky, a to i přesto, že v porovnání nákladů JPO II v jiných stejně velkých městech je dohodnutá odměna žlutických hasičů podstatně vyšší,“ sdělila starostka.

V této navýšené částce podle ní nejsou zahrnuty další náklady vyplývající z nové legislativy, tedy příplatky za soboty, neděle a svátky, čerpání dovolené a další činnosti uvedené v dohodě o provedení práce, které rovněž zatíží rozpočet města. „Z těchto důvodů vedení města Žlutice neakceptovalo další požadavek jednotky hasičů týkající se valorizace odměny za vykonanou práci a pohotovosti v návaznosti na aktuální platnou výši minimální mzdy,“ dodala starostka.

Ta očekává, že navýšení odměn může pomoci dalšímu rozvoji jednotky. „Představitelé města nikdy nezpochybňovali nezbytnost fungování akceschopné zásahové jednotky požární ochrany typu II pro zajištění rychlé a efektivní ochrany obyvatel a majetku v našem regionu. Na druhou stranu musíme jako řádní hospodáři dbát na udržitelnost a přiměřenost výdajů hrazených z městského rozpočtu. Nově nastavenými podmínkami chceme také motivovat zájemce o práci v naší jednotce,“ uzavřela Helena Plitzová.

Autor:
zpět na článek