Oba partneři plánují představit vzájemnou návaznost lokalit a přiblížit společný historický i kulturní vývoj celého regionu.
„Naším záměrem je seznámit co nejširší veřejnost s archeologickými lokalitami funerálního, tedy pohřebního charakteru na obou stranách dnešní hranice. Na české straně půjde především o revitalizaci mohylového pohřebiště z mladší až pozdní doby bronzové, tedy z období mezi lety 1200 až 800 před naším letopočtem, které leží nedaleko Žírovic u Františkových Lázní,“ uvedl archeolog Muzea Cheb Michal Beránek.
Připomněl, že na místě se už ve 40. a 50. letech 20. století nacházel pamětní park, který však následně zpustl. Památkově chráněná archeologická lokalita zarostla stromy a dnes je již jen velmi těžko rozpoznatelná.
V Ašském výběžku začíná pátrání po zapomenutých vojenských hrobech![]() |
„Projekt představí tuto výjimečnou památku nejmodernějšími interaktivními postupy. Na místě vyroste altán postavený pravěkými stavebními technologiemi, který bude sloužit jako turistický přístřešek či zázemí pro dětské edukační programy,“ vysvětlil Beránek.
Na ploše pohřebiště si návštěvníci budou moci prohlédnout řez mohylou, skříňkový či jamkový hrob, které byly na této lokalitě skutečně nalezeny. „Nebudou chybět informační tabule a samozřejmě ani další aktivity pro nejmenší, jako jsou různé hry a kvízy,“ doplnil Beránek s tím, že návštěvníci si budou moci osahat i kopie nádob a nářadí z doby bronzové.
Hlavním propojujícím prvkem pak bude dvojjazyčná mobilní aplikace, která lokalitu ještě více přiblíží návštěvníkům a poslouží i jako turistický průvodce po „digitálním“ návštěvnickém okruhu.
Díky ní se lidé dozvědí další doplňující informace a prohlédnou si historické či dokumentární fotografie. Prostřednictvím rozšířené reality se vydají na cestu do minulosti a uvidí, jak jednotlivé lokality vypadaly v době výstavby, zániku či archeologického objevování.
„Interaktivní turistická aplikace umožní návštěvníkům lokality u Františkových Lázní sledovat vývoj pohřebiště a sousedního sídliště, jeho archeologický výzkum a historické souvislosti. Součástí aplikace budou také interaktivní hry, kvízy a navigace k dalším podobným místům v okolí,“ doplnil archeolog.
Upřesnil, že projekt vedle pohřebiště u Žírovic, které se rozkládá poblíž Mlýnského rybníka, zahrnuje na české straně také lokalitu Johannisberg u Třebeně, kde se nacházelo raně středověké pohřebiště i moderní hřbitov, a mohylové pohřebiště z doby bronzové u Lužné, jež dnes tvoří součást města Františkovy Lázně.
Nový podchod bezpečně spojí centrum Františkových Lázní a čtvrť Žírovice![]() |
Na německé straně bude do projektu zapojeno raně středověké pohřebiště Barbaraberg, lokalita Rauher Kulm a expozice partnera projektu, archeologického parku v Bärnau.
„Obnovená památka z mladší doby bronzové se stane dalším turistickým cílem Karlovarského kraje a doplní nabídku významných destinací, které jsou zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Do budoucna se zároveň otevírá možnost vybudovat v této lokalitě archeologický skanzen,“ uvedla krajská radní pro oblast kultury a památkové péče Gabriela Dostálová.
Projekt, jehož rozpočet činí bezmála 230 tisíc eur, podpoří z osmdesáti procent Evropská unie, 15 procent uvolní Karlovarský kraj a zbývajících pět procent půjde z rozpočtu České republiky.
30. října 2023 |