Nemocnou lípu pokáceli, zdraví její i dalších stromů odhaluje tomograf - regiony.impuls.cz

Nemocnou lípu pokáceli, zdraví její i dalších stromů odhaluje tomograf

  17:22
V karlovarských Smetanových sadech je od úterního rána o lípu méně. Jeden ze stromů v sadech, který vznikaly na počátku 20. století, museli pracovníci Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary kvůli napadení jeho kmene hnilobou pokácet. Na prázdné místo vysadí nový. Onemocnění stromu odhalili správci karlovarské zeleně pomocí akustického 3D tomografu.
Kácení lípy napadené hnilobou v karlovarských Smetanových sadech | (0:35) | video: iDNES.tv

„Poškození kmene bylo ale patrné na první pohled,“ uvedla Martina Nentvichová, mluvčí Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary (LLPKV). Prvotní zjištění pak potvrdil tomograf. „Z vyšetření vyplynulo, že v první měřené vrstvě je hnilobou zasaženo 50 procent kmene, ve druhé pak 38 procent,“ potvrdila Nentvichová.

Hrozilo tak nebezpečí, že lípa padne pod náporem větru. Pokácení stromu následně posvětil odbor životního prostředí karlovarského magistrátu i Národní památkový ústav.

Stav lípy srdčité ve Smetanových sadech byl havarijní. To se ukázalo i při samotném úterním kácení. Strom se při něm viditelně třásl. „Jeho provozní bezpečnost nebylo možné zaručit provedením žádného arboristického zásahu podle standardů Agentury ochrany přírody a krajiny. Ponechání stromu na místě tak nebylo možné,“ zdůraznila mluvčí LLPKV.

Na jaře příštího roku se ovšem ve Smetanových sadech objeví nová lípa. Nejzazší termín pro její vysazení je 30. duben. Musí mít minimální obvod kmene dvanáct centimetrů ve výši 1,3 metru. „Vyvázaná bude na tři kůly. Další z podmínek je rovný kmen tak, aby začala do nejdříve plnit kompoziční a estetickou funkci,“ doplnil Martina Nentvichová.

Kácení stromů v lázních usnadní moderní stroj, slouží i jako výšková plošina

Lípa srdčitá ve Smetanových sadech ovšem není jediným stromem, u něhož odborný průzkum ukázal, že není v dobrém stavu. Další takový roste na Divadelním náměstím. Jde o jírovec.

„Zjištěná plocha defektu je 63 procent,“ informují správci karlovarské zeleně na svém webu. Celý strom je podle zjištění 3D tomografem suchý a dutý. Vzhledem k tomu, že roste na frekventovaném místě v blízkosti divadla, je nutné jej z bezpečnostních důvodů rovněž odstranit. „Na povolení ale zatím stále ještě čekáme,“ konstatovala mluvčí LLPKV.

Stejně jako v případě lípy se vedle odboru životního prostředí musí k záměru vyjádřit i Národní památkový ústav. Pokud bude verdikt obou institucí kladný, má správa lesů a parků čas na pokácení do konce března příštího roku.

Zdraví stromů nejen v lázeňských lesích nově prověří akustický tomograf

Zdravotní stav stromů v Karlových Varech posuzuje proškolený zaměstnanec LLPKV. Vedle jeho bohatých znalostí a zkušeností mu v tom pomáhá už zmiňovaný akustický 3D tomograf. Díky němu může posoudit stav stromů pomocí zvukových vln.

„Po obvodu kmene umístí vzájemně propojené senzory. Obsluha na ně poklepává kladívkem a přístroj podle přenosu zvukové vlny vyhodnotí stav dřeva. Zařízení poté identifikuje skryté dutiny, stanoví jejich tvar a vyhodnotí celkový stav kmene stromu. Na základě této diagnostiky pak odborníci dokážou zhodnotit bezpečnostní rizika a rozhodnout o nutnosti strom pokácet,“ popsala práci s tomografem Nentvichová.