V Ašském výběžku začíná pátrání po zapomenutých vojenských hrobech

  10:44
Připomenout takřka zapomenutou historii a vzdát hold lidem, kteří v ozbrojených konfliktech položili to nejcennější. Své životy. I to je důvod, proč ašská radnice v celém výběžku aktuálně pátrá po starých vojenských hrobech a pohřebištích. Vzhledem k bouřlivé minulosti lokality v průběhu 2. světové války a po roce 1945 čeká zaměstnance města doslova detektivní práce.

Pomník obětí rakousko-pruské války v Podhradí na Ašsku | foto: MAFRA

Vyhledávat pietní místa budou nejen v terénu, ale především v archivech a kronikách.

„V rámci probíhající digitalizace válečných hrobů z období 1. světové války pátráme po místech, kde by se mohla nacházet dosud nezdokumentovaná pohřebiště vojáků,“ uvedl mluvčí Aše a městský kronikář Milan Vrbata.

Jak řekl, ze statistik ministerstva obrany vyplývá, že v samotné Aši zatím hroby objeveny nebyly. Mimo Aš jsou vojenské hroby evidovány na pěti místech. Leží v nich ostatky šestnácti vojáků. Kromě hrobů se v lokalitě podařilo objevit čtyřiadvacet pietních míst, jen v samotné Aši je jich sedm.

„Celkový seznam všech obětí v našem výběžku obsahuje dohromady 876 záznamů,“ podotkl kronikář.

Podrobné informace o válečných hrobech a pietních místech nabízí web Ministerstva obrany ČR. V jeho záznamech jsou data o všech dosud objevených hrobech a pietních místech na Ašsku, včetně památníků obětem prusko-rakouské války v roce 1866.

„Ty jsou na Ašsku čtyři. Nacházejí se v obcích Podhradí, Hazlov, Trojmezí a v Aši. Ovšem ne všechny válečné památníky vydržely až do dnešní doby. Přestože dřív bývaly prakticky v každé obci, za minulého režimu hromadně mizely, zejména pokud připomínaly zemřelé německé národnosti,“ vysvětlil Vrbata.

Neúcta k padlým

Podle jeho slov byly vojenské hroby například v části evangelického hřbitova v Aši, který byl v 60. letech minulého století zrušen, náhrobní kameny skončily na skládce a zbytek byl necitlivě srovnán se zemí.

„I z tohoto důvodu se nyní na základě požadavku ministerstva obrany snažíme o dohledání pohřbených vojáků na zaniklých hřbitovech nebo hřbitovech založených před první světovou válkou. Jedním z dalších vytipovaných míst je například bývalý ašský katolický hřbitov. Lokalita leží za dnešní Textilní ulicí směrem k vrchu Háj,“ dodal Milan Vrbata.

V Karlovarském kraji se vojenská pohřebiště nacházejí na řadě míst. V Jindřichovicích na Sokolovsku a v Podhradu u Chebu jsou umístěny ostatky zajatců z 1. světové války, na hřbitovech v Chebu a Mariánských Lázní pak leží mrtví z 2. světové války.

12. července 2023