„Otevření nového studijního programu je důkaz, že jsme univerzitou jak pro Plzeňský, tak pro Karlovarský kraj,“ řekl k otevření oboru kinantropologie – wellnes specialista rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Lávička.
Škola je podle něj připravená dál rozšiřovat v karlovarském regionu nabídku studijních programů. Naráží ovšem na problém s jejich financováním.
„Vysoké školství je financované fixním poměrem. Pokud bych tedy chtěl navýšit počty studentů v Karlovarském kraji, musel bych je snížit v Plzeňském, což nedává smysl. Budeme proto potřebovat vyšší kvóty,“ přiblížil problém s financováním nových oborů Lávička.
Pro západočeské lázně
Program kinantropologie univerzita „ušila“ na míru potřeb zaměstnavatelů v regionu. „Byl postavený takříkajíc odspodu. Přímo zaměstnavatelé si určili, jaký typ absolventů potřebují,“ vysvětlil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, který byl u zrodu nového oboru od samého počátku.
Právě důraz na praxi je podle děkana pedagogické fakulty Pavla Mentlíka důvodem úzké provázanosti školy se zaměstnavateli.
„Zapojení odborníků z praxe je tady zásadní,“ konstatoval. Samotnou výuku pak podle Mentlíka zajistí pedagogové z Plzně. „Jednáme ale i s našimi absolventy, kteří působí v Karlových Varech,“ doplnil děkan.
Poradit s pohybem i výživou
Kinantropologie je věda o pohybu člověka. „Úkolem absolventů oboru proto bude umět pozitivně ovlivnit klienty, stanovit individuálně vhodnou pohybovou aktivitu, ale také například výživovou intervenci,“ naznačila garantka programu Věra Knapová.
Absolventi tohoto programu se budou moci uplatnit jako wellness specialisté v lázeňských zařízeních, fitness centrech, sportovních a rekreačních střediscích a dalších zařízeních poskytujících služby v oblasti zdraví a pohybové rekreace.
Přihlášku podalo 42 absolventů středních škol. K přijímacímu řízení jich přišlo 32, výuka dnes začne pro 22 z nich. Podle děkana Pavla Mentlíka je zájem o studium vzhledem k faktu, že škola získala akreditaci relativně pozdě, až překvapivý.
„V příštím akademickém roce by mohl být i vyšší, protože obor bude pro mnohé studenty první volbou,“ konstatoval děkan.
Dohoda vysoké školy, kraje a města
Program funguje v Karlových Varech na základě trojstranné dohody mezi univerzitou, městem a krajem. „Město zainvestovalo stavební úpravy objektu na nábřeží Jana Palacha i vybavení školy,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová s tím, že budovu má Západočeská univerzita od města v zápůjčce.
Stavební úpravy zatím stály 6,5 milionu korun. „Zdaleka ale nekončí. Ve druhé etapě město investuje 16,5 milionu tak, aby se v příštím roce do objektu mohla nastěhovat i soukromá škola Trivis,“ upřesnil náměstek Miroslav Vaněk.
Karlovarský kraj se pak podle hejtmana Kulhánka zavázal financovat samotný provoz školy.
„Jakou částku budeme platit, zatím není jasné. Záležet bude mimo jiné na cenách energií. Pokud bychom ale měli vycházet ze zkušeností z Chebu, bude se částka pohybovat mezi 1,5 až dvěma miliony korun za akademický rok,“ dodal hejtman Kulhánek.