iDNES.cz

Kemp Ontario v Kyselce prokoukne díky práci dobrovolníků, přijeli z celé Evropy

  11:38
Filipínka žijící v Itálii, Korejka z Dánska, Španělé, Němci, Walesanky, Turek a dva Češi. Pestrá směsice národností se sešla v kempu Ontario v Kyselce. Už podruhé si v něm dali pracovní dostaveníčko dobrovolníci ze všech koutů světa

Mladí lidé ze všech koutů světa zvelebují areál kempu v Kyselce. Starosta obce Aleš Labík si mezinárodní pomoc nemůže vynachválit.

„Loni pracovali na pěti menších chatkách, letos pod jejich rukama ožívají dvě větší,“ říká starosta Kyselky Aleš Labík. Jedenáct účastníků workcampu, který zaštiťuje sdružení dobrovolných aktivit INEX SDA a MAS Krušné hory má na zvelebení chatek šest pracovních dnů.

„Jestli stihneme vše, co jsme si naplánovali, nedokážu říct. Pro řadu z účastníků akce je to velké poprvé, což se odráží i na jejich práci. Snaží se být důkladní, ovšem na úkor času. Vysvětluji jim, že musí svou práci odvádět dobře, ale hlavně rychle,“ se smíchem líčí koordinátor workcampu Jiří Žilka.

Zkušenosti se hodí

Devatenáctiletý student práv Demir Örengil z tureckého Istanbulu patří k těm, kteří s podobnou prací nemají žádné zkušenosti. Přesto podle Jiřího Žilky patří k nejschopnějším v týmu.

„To nedokážu říct,“ reaguje na chválu od koordinátora budoucí právník. V České republice je poprvé. „Užívám si to tu. Česká republika je krásná, i když jsem z ní zatím viděl vlastně jen Prahu. Ale dokážu si představit, že bych k vám někdy v budoucnu přijel jen tak na dovolenou,“ svěřuje se Demir.

Obdobně to cítí i šestadvacetiletý Ruden Herz z německé Bochumi. Jako studenta enviromentálního inženýringu má k životnímu prostředí, tedy i ke krajině v okolí Kyselky hodně blízko. A na rozdíl od Demira mu nechybějí ani zkušenosti s prací se dřevem. „I když ne na takové úrovni,“ připouští mladý Němec.

Vedle zkušeností, které na workcampu sbírá, je pro něj důležité dokázat si, že to vůbec dokáže. „Už jsem byl na třech podobných akcí, Kyselka je čtvrtá. Zkušenosti, které získávám, se mi mohou v budoucnu hodit,“ říká student, kterého, už díky jeho specializaci, nejvíce zaujala příroda v okolí Kyselky. „Rád bych se sem někdy vrátil,“ dodává.

Mezinárodní tým dobrovolníků poprvé pracoval v kempu loni. Náplň jejich práce se podle starosty Aleše Labíka oproti loňsku prakticky nezměnil. „Jen je o trochu složitější logistika,“ připouští koordinátor projektu Jiří Žilka.

Sama obec, ke které kemp Ontario patří, se podle starosty snaží areál postupně opravovat. „Máme tady stálé zaměstnance. Když se nestarají o hosty, pracují na opravách,“ vysvětluje Labík.

Obec ušetří

Dobrovolnické aktivity jsou podle něj výhodné i pro obecní kasu. „Kdybychom si na podobnou práci objednali firmu, zaplatíme sto tisíc, možná i více. Takhle jsme nakoupili materiál za 30 tisíc, dobrovolníkům platíme kapesné, zajišťujeme jim stravu a samozřejmě ubytování,“ doplňuje starosta.

Obec se ale stará i o volný čas účastníků workcampu. „Zprostředkujeme jim výlet na lodích z Karlových Varů do Kyselky i prohlídku obce včetně muzea Mattoni,“ vypočítává Labík.

A díky tomu, že se v Ontariu v pátek 23. září uskuteční jedna ze zastávek Countryády Karlovarského kraje, budou mít pracanti šanci poznat i to, jak se Češi baví. „Vloni jsme pro ně připravili společenský večer s jednou kapelou, letos to tak budou mít pestřejší,“ dodává starosta.

zpět na článek