iDNES.cz

Proti těžbě živce v Krušných horách protestují i Němci. Námitek přišlo přes šest set

  16:10
Další pádný argument mají v rukou odpůrci těžby živce nedaleko Potůčků v Krušných horách. Svůj nesouhlas se záměrem vyjádřilo i vedení německého Johanngeorgenstadtu. Potůčky i další obce na české straně hranice tak mají silného spojence.

Lidé se vyjádřili jasně, protestuje i sousední město v Německu. | foto: Petr Kozohorský, MF DNES

Německá strana v oficiální reakci na chystanou těžbu požaduje důkladné posouzení vlivu záměru podle mezinárodního práva. „Zamýšlený lom je totiž vzdušnou čarou jen jeden a půl kilometru od státní hranice,“ vysvětlil Roman Jeníček, místostarosta Potůčků.

Dobývací prostor o rozloze přibližně 15 hektarů má vzniknout v lokalitě Písková skála východně od Potůčků. „Můžu chápat, že jsou některé suroviny potřeba. Ale právě Písková skála je nejhezčí kus krajiny u nás,“ zdůraznil Jeníček. Jakoukoliv aktivitu, která by vedla k zastavení projekt, proto vítá.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„I kdyby měla celý proces jen pozdržet,“ podotkl místostarosta. Živec by se měl podle záměru v Krušných horách těžit 20 let s předpokládanou roční kapacitou sto tisíc tun.

640 podání proti, žádné pro

V pondělí 19. srpna vypršela lhůta pro podávání námitek k záměru těžby na krajský úřad. V současné době probíhá administrativní zpracování obdržených vyjádření. „Můžeme konstatovat, že k záměru krajský úřad obdržel přibližně 640 nesouhlasných vyjádření. Pro úplnost dodáváme, že souhlasné vyjádření veřejnosti jsme neobdrželi,“ uvedla Jitka Čmoková, mluvčí krajského úřadu.

Právě mezi vyjádřeními bylo i to ze Spolkové republiky Německo, konkrétně od od města Johanngeorgenstadt. „Podle něj posuzování vlivů na životní prostředí přesahuje hranice České republiky, tudíž musí krajský úřad nyní postoupit věc na Ministerstvo životního prostředí k provedení mezistátního posuzování, což učinil,“ doplnila mluvčí úřadu.

Vadí hlavně přeprava suroviny

Vyjádření, která došla na krajský úřad, obsahují podle Čmokové zásadní nesouhlas s těžbou. „Nejvíce připomínek se sešlo především k přepravě vytěžené suroviny. Je požadováno vyhodnocení vlivu na rostliny a živočichy, vlivy emisí prachu, hluku a vibrací, vliv na turismus, zpracování socioekonomické studie dopadů na dotčené obce, místní podnikatele a možný odliv občanů z dotčených obcí,“ dodala.

Na všechny tyto aspekty přitom už v polovině srpna upozorňovali účastníci protestního setkání, které se uskutečnilo v Perninku. Podle odpůrců těžby živce je v rozporu s chystaným vyhlášením Chráněné krajinné oblasti Krušné hory.

Veřejným zájmem je ochrana přírody

„Přes rok jsme bojovali o to, aby chráněná krajinná oblast neovlivňovala život v intravilánech měst a obcí. Jsme tady všichni závislí na turismu a pak nám tady začnou jezdit náklaďáky se živcem,“ řekla na setkání starostka Abertam Renata Mrňková.

Právě doprava, která navíc má vést přes nejcennější území Krušných hor, jako je Bludná či Blatenský příkop, by byla enormní zátěží. Denně by podle hrubých odhadů měly lokalitou projet nákladní vozy o celkové hmotnosti přes tři tisíce tun.

„Priorita je v tomto případě jednoznačně ochránění veřejného zájmu, to znamená jak z hlediska ochrany životního prostředí a krajiny, tak z hlediska kulturního dědictví,“ řekl v rozhovoru Michal Urban, ředitel Montanregion Krušné hory Erzgebirge.

zpět na článek