Soud rehabilitoval zatčeného Němce, který si útěk na hranicích rozmyslel - regiony.impuls.cz

Soud rehabilitoval zatčeného Němce, který si útěk na hranicích rozmyslel

  16:54
Tak trochu omylem se dostal do potíží ve svých dvaadvaceti letech Němec Klaus Borowski. V srpnu 1973 se vydal do tehdejšího Československa, aby se dostal přes hranice na Západ. Přijel vlakem do Chebu a odtud autobusem do Pomezí. Jenže když viděl strážní věž a pohraničníky, dostal strach.
Klaus Borowski se u chebského soudu domohl rehabilitace | (0:13) | video: iDNES.tv

Otočil se a pěšky se vracel zpět do Chebu. Na zpáteční cestě však potkal policistu, který jej požádal o doklady. Když zjistil, že se u hranic pohybuje východní Němec, namířil na něj zbraň a rovnou jej zatkl.

„Asi po deseti minutách pro mne přijeli pohraničníci. Měli dlouhé zbraně a odvezli mne někam na služebnu. Musel jsem se podrobit důkladné osobní prohlídce a pak mě čekal výslech. Následně mě převezli do Plzně do vězení. Asi po třech dnech jsem skončil na hranici, v rukách východoněmeckých policistů. Následně jsem byl v Německu odsouzen k jedenadvaceti měsícům žaláře,“ vylíčil Klaus Borowski ve čtvrtek před okresním soudem v Chebu.

Advokát Lubomír Müller, který Borowskiho před českým soudem zastupuje, však soud informoval, že se mu nepodařilo získat žádné dokumenty o tom, že by Borowski v Plzni skutečně byl.

„Máme k dispozici jen zprávu o zadržení narušitele státní hranice. V ní se píše, že Borowski byl zadržen bez použití zbraně nebo služebního psa v obci Pomezí. Dále se zde uvádí, že měl tašku s osobními doklady, ve které byly i štípací kleště, kožené rukavice a mapa ČSSR a NDR, která měla být vytržena z jízdního řádu,“ informoval Lubomír Müller.

Proti takové informaci se ale Borowski ohradil. Tvrdil, že žádné prostředky k překonání hranice u sebe neměl. „Slyším to tady poprvé, není to pravda,“ řekl.

Satisfakce už dosáhl i v Německu

Senát okresního soudu, kterému předsedal soudce Jan Polák, jej po krátké poradě rehabilitoval. „Podařilo se prokázat, že Klaus Borowski byl skutečně 30. srpna roku 1973 zadržen a zbaven osobní svobody,“ konstatoval soudce v odůvodnění rozsudku.

„Pro mne to znamená hlavně morální satisfakci,“ dodal spokojeně Borowski, který už podobného rozsudku dosáhl i v Německu.

Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

Podle advokáta Lubomíra Müllera se Borowski pouze přiblížil k československé hranici a uvažoval, že by případně mohl přejít. „Pak ale od záměru upustil. Nicméně bdělí pohraničníci ho hned zatkli a jednali s ním jako se zločincem,“ uvedl Müller. Doplnil, že v podobných případech se zatím rehabilitace domohlo přibližně šest desítek Němců.