iDNES.cz

Přednášky i jóga. Knihovny v regionu se na podzim vrhly na vzdělávání seniorů

  10:24
Se začínajícím podzimem si knihovny po celém Karlovarském kraji připravily kreativní i vzdělávací aktivity pro své seniorské čtenáře, které mají mimo jiné za cíl společné setkávání a budování komunity. Na řadu tak přichází tréninky paměti, jóga nebo univerzita třetího věku.

Zavázané oči v knihovně? Koná se přednáška o smyslech, a tak knihovnice vyřadily ze hry zrak, aby se účastnice soustředily na sluch. | foto: Archiv: Městská knihovna Chodov

Od poloviny října začíná v Městské knihovně Chodov trénink paměti.

„Jedná se o deset lekcí, kdy každá z nich je zaměřena na jednu techniku, která seniorům pomůže si lépe zapamatovat potřebné informace. Zároveň s tím bude podpořena i jemná motorika, a to díky jednoduchým, ale rafinovaným cvikům s pomůckami i bez nich,“ uvedla ředitelka knihovny Hana Nemčičová.

Kromě zvyšování mentálního potenciálu čtenářů se v knihovně chystá také kurz malování pastelem nebo Univerzita třetího věku.

„V letošním roce jsme ve spolupráci se ZČU v Plzni zahájili Univerzitu volného času, kdy jsme zvolili téma Historie a vývoj architektury. Lektorem je architekt Karel Adamec. Zároveň jsme zvolili prezenční formu studia, jelikož preferujeme osobní kontakt nad online setkáváním. Začínáme v polovině října. Zatím máme krásných třináct studentů a doufáme, že se jejich řady rozšíří,“ řekla k dalším aktivitám knihovnice Eva Adamcová.

Cheb Pětadvacátý semestr

Na vlně vzdělávacího podzimu se nese i program Městské knihovny v Chebu.

„Zahajujeme nyní už 25. semestr Virtuální univerzity třetího věku, o kterou je obrovský zájem. Za ty roky se z ní stala jedna z našich tradičních akcí. Díky Virtuální univerzitě třetího věku se mohou senioři scházet, popovídat si. Přednáškou, kterou pak sledují z plátna, je provází naše knihovnice. Spolu také vypracovávají zkušební test, který je vzápětí online vyhodnocen,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v Chebu Martina Kuželová.

Dodala, že vytvořená komunita se schází i při dalších příležitostech, jakou například bylo seznámení s 3D tiskem. V plánu je teď i obličejová jóga.

Nová Role Leonardo da Vinci

Podobně je na tom i Městská knihovna v Nové Roli, která pro své seniory organizuje ve spolupráci se Zemědělskou univerzitou v Praze Virtuální univerzitu třetího věku už od roku 2019. V té době se začínalo s jedním kurzem, ale zájem byl tak velký, že už se každý rok konají dva.

„Letošní téma je Naše stromy a Leonardo da Vinci. Zapsalo se nám dvacet sedm účastníků, což je na Novou Roli úctyhodný počet. Navíc univerzitu spojujeme s doprovodnými aktivitami, jako je například ježdění na promoce do Prahy po složení šesti lekcí,“ uvedla ředitelka Městské knihovny Nová Role Marcela Toužimská s tím, že další oblíbenou aktivitou pro seniory je pravidelná akce Káva a kvíz, která se koná každé poslední úterý v měsíci, nebo procházky do lesa s místním lesníkem.

Na zimu je v plánu obnovit herní odpoledne s deskovými hrami pro seniory.

Ostrov Technická poradna

V rámci seberozvoje svých čtenářů nezahálí ani Městská knihovna v Ostrově.

„Pro seniory pořádáme technické poradny, kdy mohou čtenáři přijít jednotlivě se svým telefonem, tabletem nebo notebookem a my jim poradíme, jak svá zařízení ovládat. Zároveň každý čtvrtek nabízíme virtuální realitu pro seniory, kdy si mohou užít nevšední zážitek ve světě virtuální reality, za zmínku stojí také přednáška s názvem Pozitivní psychologie určená především seniorům, aby jejich život byl šťastnější,“ uvedla ředitelka Městské knihovny Ostrov Irena Leitnerová.

I v jejich knihovně se koná univerzita třetího věku, tentokrát na téma Dějiny oděvní kultury.

Karlovy Vary Architekti italského baroka

Ani letos nebude chybět tradiční Virtuální univerzita třetího věku, kterou pořádá také Krajská knihovna Karlovy Vary spolu s Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Přednášky se budou konat v hlavní budově a tématem budou Architekti italského baroka. Pobočka na Lidické naopak nabídne náboženskou tematiku.

„Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy připravila sedmé pokračování cyklu přednášek humanitního zaměření. Jde o Vzniky a zániky církevního státu, Střet rozumu a citu, Proměny náboženství v době osvícenství a Chrám umění Rudolfinum,“ uvedla tisková mluvčí krajské knihovny Andrea Bocková a dodala, že knihovna chystá i další aktivity pro seniory, například muzikoterapii s Terezou Hofmanovou nebo cyklus výtvarných dílen. V plánu je mimo jiné trénink paměti pro seniory a handicapované.

Sokolov Jóga všímavosti

Pestrý podzim ve znamení zlepšování jazykových schopností plánují v Sokolově.

„V Městské knihovně Sokolov jsou senioři cílovou skupinou, na kterou se zaměřujeme dlouhodobě. Od roku 2016 pro ně pořádáme jazykové kurzy. Začínali jsme jedenkrát týdně s jedním kurzem angličtiny, později to byly dva kurzy a navíc ještě jeden kurz němčiny. V příštím roce plánujeme z důvodu velkého počtu zájemců přidat v angličtině ještě další kurz,“ uvedla ředitelka Městské knihovny Sokolov Daniela Drobečková.

Další akcí pro seniory je jednou týdně jóga všímavosti, kdy se při cvičení účastníci zaměřují na aktivní soustředění na přítomný okamžik a na činnosti, které právě provádějí.

„Pro kreativní a manuálně zručné seniory pořádáme třikrát měsíčně workshopy, při nichž účastníci vyrábějí nejrůznější dekorační předměty,” dodala Drobečková s tím, že na pobočce Slavíčkova mají senioři možnost využívat záhony v komunitní zahradě, která byla otevřena loni v květnu.

Kromě toho pracovnice knihovny pravidelně jedenkrát za 14 dní chodí předčítat seniorům do Domova pro seniory a domova se zvláštním režimem v Sokolově a v Dolním Rychnově.

29. září 2023

zpět na článek