První knihovny z Karlovarského kraje míří do digitálního věku

  13:32
Digitální čtenářský průkaz je novinkou, kterou nabízí Krajská knihovna Karlovy Vary. Tuto možnost zavádí jako vůbec první v republice. Je určená pro registrované klienty. Ti budou mít přímo v mobilním telefonu přehled o svých výpůjčkách či informace, zda mají připravené rezervace. Do digitálního věku míří i další knihovny v regionu.

Nová knihovna v Chodově je připravena na otevření, její početné regály už jsou plné svazků a objekt čeká na první návštěvníky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Registrovaní čtenáři mohou o vydání digitálního čtenářského průkazu požádat jak v hlavní budově ve Dvorech, tak na pobočce v Lidické ulici,“ uvedla Andrea Bocková, mluvčí krajské knihovny. Po podání žádosti obdrží zájemce e-mailový odkaz. „Ten je po odkliknutí automaticky přesměruje do aplikace Peněženka či Wallet,“ popsala mechanismus získání virtuálního průkazu Bocková.

Díky digitálnímu čtenářskému průkazu v mobilním telefonu podle mluvčí získají návštěvníci knihovny přehled o svých aktuálních výpůjčkách, zjistí, kdy naposledy byli v knihovně osobně i to, zda mají připravené rezervace k vyzvednutí.

„Vzhledem k propojení digitálního průkazu s výpůjčním protokolem a systémem Tritius chystá knihovna jeho rozšíření o další praktické informace a funkcionality, které dále zvýší komfort této služby,“ doplnila Bocková.

V Chebu řeší následky požáru

O obdobném technickém řešení uvažují i v chebské knihovně, nicméně zavedení digitálního systému bude muset počkat. „Teď máme trochu jiné priority,“ uvedla ředitelka Martina Kuželová.

Otevření knihovny poničené požárem je odloženo, opravy budou náročnější

Knihovna se totiž ještě stále potýká s následky požáru z podzimu roku 2022. Vedle zavedení digitálního čtenářského průkazu ředitelka počítá i s tím, že se na ně začnou obracet čtenáři s e-občankou.

Martina Kuželová je hrdá na to, že chebská knihovna jako první v kraji kompletně digitalizovala veškeré výtisky okresních novin. V případě Chebu to by titul Hraničář. V archivu máme od každého čísla jeden výtisk. Ten, kdo hledal jakékoliv informace z nich, musel je fyzicky prolistovat,“ vysvětlila ředitelka důvod k digitalizaci tohoto fondu.

Trvala přibližně půl roku a chebská knihovna na ní spolupracovala s krajem, který má k dispozici digitalizační jednotku. Nyní v digitální podobě lze do systému jednoduše zadat klíčová slova a ten díky fulltextovému vyhledávači zobrazí všechny relevantní odkazy na články.

Chodov zavede bezobslužný provoz

Nejnovější a nejmodernější knihovnu v regionu mají v Chodově na Sokolovsku. Vznikla přestavbou bývalé mateřské školy, která později sloužila i jako výrobna knedlíků. Po rozsáhlé rekonstrukci se z objektu stalo kulturní a společenské centrum města.

I když chodovští knihovníci zatím o zavedení digitálních čtenářských průkazů neuvažují, služby chtějí rozšířit tak, aby vyšli klientům co možná nejvíce vstříc. Důkazem je chystané zavedení bezobslužného provozu.

Ten podle ředitelky Hany Nemčičové zpřístupní knihovnu lidem i po zavírací hodině nebo o víkendech. „Testovali jsme to přes prázdniny, nyní ladíme ještě technické a organizační detaily. V řádu dnů spustíme informační kampaň, zavedení této služby je otázkou velice blízké budoucnosti,“ naznačila ředitelka.

Knihovna už dnes nabízí samoobslužný provoz, který funguje na podobném principu, jako samoobslužné pokladny v obchodech. Bezobslužný provoz je dalším krokem.

Při projektování nové podoby chodovské knihovny čerpali její zaměstnanci inspiraci v podobných zařízeních v severských zemích. „Bezobslužný provoz jsem poprvé viděla někdy před deseti lety v Dánsku. Tato možnost se mi moc líbila, proto ji chceme uplatnit i u nás,“ dodala.

29. září 2023