Rozjeď byznys. Hospodářská komora pomáhá začínajícím podnikatelům už osm let

  9:56
Jak přeměnit koníček v živnost, jaký obor zvolit, jak začít podnikat. Podobné otázky trápí řadu lidí, kteří sní o tom, že se ohledně práce stanou vlastními pány. Mnohým se to daří díky programu Rozjeď byznys, kterým už osm let podporuje krajská hospodářská komora začínající podnikatele.

Art Studio Carlsbad působí v karlovarském Shoplandu. | foto: Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje

Za dobu své existence program pomohl nastartovat novou životní dráhu více než stovce lidí. Otevřený je celoročně, zájemci se do něj mohou přihlásit kdykoliv.

„Účastníkům programu zdarma pomáhají zkušení mentoři, kteří mají sami s podnikáním dlouholeté zkušenosti,“ uvedla Lenka Mansfeldová, ředitelka Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje.

Upřesnila, že zájemce provedou celým procesem, poskytnou konkrétní rady a společně vytvoří například podnikatelský plán, který bývá nezbytný pro získání financí od banky či investora.

„Kromě toho poskytujeme účastníkům asistenci při založení živnosti nebo obchodní společnosti a příspěvek tisíc korun na zřízení živnostenského listu nebo pět tisíc korun na založení obchodní společnosti,“ podotkla.

Ze zkušeností mentorů vyplývá, že velká část lidí přichází jen s obecnou představou. Proto je nejprve třeba si společně přesný podnikatelský záměr ujasnit. Výsledek by měl vyhovovat potřebám budoucího podnikatele, ale zároveň pokrývat i přání potenciálních zákazníků.

Kromě byznys plánu mentoři se zájemci společně řeší cenotvorbu, proberou vhodné marketingové nástroje, povinnosti v oblasti pracovněprávních vztahů, smluvních vztahů s klienty a dodavateli nebo třeba analýzu rizik.

Služby musí být perfektní

„Chtěla jsem zkusit pracovat sama za sebe,“ prozradila Kristýna Dušková, která našla letáček o programu Rozjeď byznys na úřadu práce, kde byla v tu dobu evidovaná.

„Lákala mne práce, které jsem se věnovala brigádně, detailing automobilů. Jedná se o důkladné vyčištění auta od střechy po kola za pomoci specializovaných nástrojů. Něco jsem si našetřila na začátek a program Rozjeď byznys mi pomohl se ujistit, že mám vše pořešené. Poradil i to, jak velkou klientelu potřebuji mít, abych se uživila. Sázím na to, že moje služby musí být vždy perfektní,“ popsala Kristýna Dušková.

Pořádek v personalistice

To Iveta Nekudová začala podnikat v oblasti mzdového účetnictví, personalistiky, poradenství a koučinku.

„Chtěla jsem využít své dlouholeté zkušenosti v oblasti HR a nabídnout je zaměstnavatelům, kteří potřebují nejen efektivně zpracovat mzdy, ale také udělat pořádek v personalistice a nastavit všechny legislativní požadavky tak, aby byli připraveni na případné kontroly,“ předestřela Nekudová.

Nabízet kvalitu

Absolventkou programu je také Ivana Kapounová. Ta se chystá v Chebu otevřít salon.

„Rozhodla jsem postavit se a absolvovat rekvalifikaci v oboru pedikérka, manikérka. Chci svým klientům z Chebu a okolí nabízet hlavně kvalitu. Plánuji, že se soustředím spíš na zdraví a hloubkovou péči než na povrchovou úpravu nehtů,“ popsala svůj podnikatelský záměr.

„Ráda bych, aby z mého salonu odcházeli klienti spokojení, odpočinutí a aby se těšili na příští setkání. Ve svém oboru se chci dále vzdělávat a nabízet také masáže končetin a jiné bonusové služby,“ doplnila.

Pro malé i velké

Programem Rozjeď byznys prošli také zakladatelé zájmového spolku Art Studio Carlsbad, který na konci května otevřel své prostory v nákupním centru Shopland. Aktivity spolku jsou zaměřeny na propagaci a rozvoj řemeslné tvorby formou výtvarných kurzů, workshopů, plenérů, dílen a přednášek.

Zaměřují se zejména na děti a mládež, ale věnují se i dospělým zájemcům. Díky novým prostorám mohou začít naplno rozvíjet kreativitu svých klientů.

26. dubna 2021