iDNES.cz

Zkušebního Krasavce už pokrývá vřídlovec, ověřuje se rychlost pokamenování

  12:30
Zatím ve zmenšené podobě, která prověří všechna pro a proti, se v Karlových Varech nedávno objevil Krasavec. Vítězný návrh dominanty prostoru před Vřídelní kolonádou z Divadelního náměstí v současnosti testuje Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád (SPLZaK). Zkušební model budoucího pitného stojanu má ověřit rychlost a techniku pokamenování, se kterou vítězný návrh pracuje.

Krasavec se zatím skromně a nenápadně krčí nedaleko vývěru Vřídla. Pokud se ovšem tento koncept osvědčí, pítko výrazně povyroste. Jeho základem totiž má být 4,5 metru vysoká konstrukce z nerez oceli. Ta bude stát v místech, kde kdysi kolonádu zdobila socha Jurije Gagarina, později v době, kdy se pracovalo v podzemí stavby na nové technologii, pak provizorní venkovní vývěr Vřídla.

„Nejdříve ale musíme vyzkoušet, jak se usazovaný vřídlovec chová v různých klimatických podmínkách,“ uvedl Václav Benedikt, ředitel SPLZaK.

I proto zkouška potrvá až do příštího roku. Zatím se ale ukazuje, že se vřídlovec usazuje rychle. „Za těch pár týdnů se na konstrukci usadila jeho docela silná vrstva,“ potvrdil Karel Adamec, ředitel Kanceláře architektury města (KAM).

Oživení okolí Vřídelní kolonády řeší hned dvě studie, vybere si město

Právě městští architekti rozhodli o tom, že vítězem architektonicko výtvarné soutěže se stal Krasavec. Podoba pítka je dílem Oldřicha Moryse. „Projekt vytváří kostru pro sochu, jejímž důležitým prvkem je čas. Z geologického hlediska extrémně rychlý růst vřídlovce je z lidské perspektivy pomalým přírodním divadlem rozloženým do horizontu několika let,“ řekl při prezentaci svého díla.

Projekt kombinuje umění se silami přírody. I to bylo důvodem, proč porota vybrala právě Morysova Krasavce. Na výběr přitom měla z celkem 25 návrhů. Komise ocenila i několik dalších navržených děl.

5. května 2022

zpět na článek