iDNES.cz

Keramik po operaci kolene nelenil a vytvořil křížovou cestu pro hrad Seeberg

  9:12
Nová křížová cesta vyrobená z keramiky nově zdobí kapli hradu Seeberg nedaleko Františkových Lázní. Celkem je ve zdejším sakrálním prostoru k vidění čtrnáct výjevů. Vytvořil je amatérský keramik Petr Pinc. U všech lidé najdou popisky, a to v českém a německém jazyce.

Amatérský keramik Petr Pinc vytvořil keramickou křížovou cestu pro hradní kapli na Seebergu. (15. května 2024) | foto: Jan Buriánek

„Keramika mi učarovala už na základní škole. Od té doby chodím na různé kurzy, s podobně založenými lidmi jsme založili tvůrčí skupinu. Scházíme se v samostatném prostoru, který jsme si pronajali v bývalé škole v Chebu,“ uvedl autor díla, který prý inspiraci hledal na internetu, respektive na Wikipedii.

„Vždy jsem našel nějaký obrázek, třeba i historický, který se mi líbil a začal podle něj tvořit. Každý výjev má rozměry přibližně ve velikosti A4. Je to reliéf, v podstatě tedy dlaždice, ze které postavy jakoby vystupují ven,“ popsal podobu jednotlivých zastavení Pinc.

Nad každým zastavením strávil přibližně měsíc. „Bylo to zhruba v době, kdy začal covid. V té době jsem podstoupil operaci kolene, takže jsem byl asi dva měsíce doma. V průběhu té doby jsem vytvořil nějaké reliéfy, od této práce jsem se následně odrazil a pokračoval. Každý výjev tvoří tři, nanejvýš čtyři postavy,“ řekl Pinc, který kromě reliéfů modeluje z hlíny nejčastěji plastiky zvířat a lidí.

Někdy se prý nechá přemluvit a vytvoří bustu. „Třeba keramické nádobí ale nedělám. Vždycky se snažím najít nějakou inspiraci, která mě zabaví na delší dobu. Ten hrnek je pro mne příliš rychlá záležitost.

Kapli zdobí i reliéf z roku 1720

Hradní kaple patří mezi nejstarší prostory na hradě Seeberg a nachází se v přízemí románského paláce, který vznikl na konci 12. století.„Kromě křížové cesty si zde mohou lidé prohlédnout velkoformátové fotografie gotického křídlového oltáře nebo gotických soch, jejichž originály jsou umístěny v Galerii výtvarného umění v Chebu,“ informoval kastelán Jan Buriánek.

Doplnil, že hradní kaple stráží rovněž další deskový reliéf. Ten je ovšem kamenný a pochází z roku 1720. „Původně zdobil kapli Nanebevzetí Panny Marie u obce Hartoušov. Bohužel, po 2. světové válce byla kaplička zničena, reliéf se ale podařilo zachránit. Následně byl přemístěn do areálu hradu Seeberg,“ poznamenal Jan Buriánek.

Kaple fungovala pro účely hradu až do 15. století, kdy nechal tehdejší majitel hradu Kašpar Juncker vystavět na protějším břehu Slatinného potoka kostel svatého Wolfganga.

zpět na článek