Využití je omezené, upozorňují Abertamy zájemce o parcely u radiolokátoru

  12:36
Nabídka prodeje pozemků v okolí bývalého armádního radarového stanoviště v Hřebečné vzbudila velký ohlas. Radnice v Abertamech, kam pozemky katastrálně spadají, řeší spousty dotazů od případných zájemců. Ty zajímají možnosti jejich dalšího využití. Starostka Abertam Renata Mrňková však v této lokalitě upozorňuje na přísná omezení.

Unikátní pozemek po bývalé radiolokační stanici nedaleko od Hřebečné je na prodej. | foto: Petr Kozohorský, MF DNES

Budoucí využití parcel u bývalého radiolokátoru podle ní podléhá striktním pravidlům. Pozemky mají navíc v budoucnu ležet v nejchráněnější zóně chystané Chráněné krajinné oblasti. Majitelé pozemků situaci nevnímají tak jednoznačně.

„Vyřizujeme mnoho telefonátů. Lidé se zajímají o prodej a následné využití bývalé radiolokační stanice a jejího okolí. V této lokalitě v žádném případě nemůže vzniknout jakákoliv nemovitost k rekreaci či rekreační vyžití v podobě opravy stávající nemovitosti,“ konstatovala Renata Mrňková. „Územní plán popisuje hlavní využití lokality jako nezastavěné území kulturní krajiny vymezené za účelem zajištění ochrany přírody,“ doplnila starostka.

V Krušných horách se prodává radarové stanoviště i s podzemním bunkrem. Zájem je velký

„Případné rekreační využití kulturní krajiny je podmínečně přípustné pouze v případě, že nedojde k poškození stávajících přírodních hodnot. Rekreačním využitím je v tomto případě míněn například sběr hub, borůvek či jiných plodin,“ podotkla.

Podle ní z územního plánu města Abertamy vyplývá, že ve volné krajině nebude na historických stavebních parcelách obnovována zástavba. „Podotýkám, že torzo radiolokační stanice je bez čísla popisného. Z mnoha telefonátů vzešel požadavek na vybudování studny v podobě vrtu. To je v rámci chráněného území absolutně nepovolitelné. V územním plánu se jedná o přírodní plochu, kdy je nepřípustným využitím jakékoliv odvodňování pozemků, rozsáhlé terénní úpravy a poškozování půdního povrchu,“ vysvětlila stanovisko města starostka.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Doplnila, že pozemky k prodeji jsou součástí prvku ÚSES, tedy nadregionálního biocentra Božídarské rašeliniště. „Náleží také do soustavy chráněných území Natura 2000. Mimo jiné se jedná o ložiskové území. Lokalita je tedy zároveň ochranným pásmem přírodních léčivých zdrojů Jáchymova,“ vyjmenovala Mrňková s tím, že nabízené pozemky jsou dále součástí památkové zóny kulturní krajina Abertamy – Horní Blatná – Boží Dar a památky UNESCO – Hornický region Krušnohoří.

O využití rozhodnou úřady, říká vlastník

Redakce požádala o vyjádření Horský statek s.r.o, který je vlastníkem prodávaných pozemků. „Využití území je popsáno ve vyjádření odboru rozvoje a územního plánování Ostrov. K ostatním námitkám se nebudeme vyjadřovat. Co bude na pozemcích povoleno, o tom rozhodují orgány tomu příslušné. Město se samozřejmě může vyjadřovat. Objekt je nabídnut k prodeji a nad rámec nabídky je přikládáno zmíněné vyjádření. Prodávající přece neurčuje kupujícímu, jak má s nemovitostí naložit, a jak ji využije,“ uvedl ve vyjádření za Horský statek s.r.o. Petr Zacharda.

„Sami máme zájem, aby zde v budoucnu byly dodrženy zákonné požadavky a nedošlo k jakémukoliv poškozování přírody. Věříme, že tato pozornost bude věnována i nedalekému objektu, který v minulosti s radarem souvisel. Tento objekt je v územním plánu jako plocha občanského vybavení, přestože je zasazen také do rozlehlého chráněného území,“ doplnil Zacharda.

30. srpna 2024

Autor: