Původní rada včetně ředitele Jana Duška kompletně rezignovala krátce po posledním jednání zastupitelstva. Minulý týden proto radní města jmenovali novou.
K odstoupení správní rady došlo poté, co se vystupňovaly neshody mezi minulým vedením orchestru a hudebníky, kteří se kvůli vyhrocené situaci obrátili na zastupitele města.
„Cílem nové správní rady tak nebude jen zklidnit situaci, ale také připravit půdu pro dlouhodobý rozvoj symfonického orchestru a pro jeho strategické směřování,“ uvedla mluvčí města Mariánské Lázně Václava Simeonová s tím, že důležitým krokem bude i podpora orchestru v klíčových oblastech, jako je zajištění finanční stability, rozvoj nových projektů, posílení propagace a hledání nových příležitostí pro růst.
„Západočeský symfonický orchestr není jen institucí, ale i živoucí součástí našeho města. Jsme malé město a financování orchestru je velmi složité. Je ale naším cílem zajistit podmínky, aby i nadále mohl šířit kulturní dědictví a přitahovat pozornost širokého publika,“ řekl mariánskolázeňský starosta Martin Hurajčík.
Bouře uvnitř orchestru. Ředitel odstoupil, chybí peníze na koncerty i provoz |
Poukázal přitom na to, že jedním ze zásadních rozporů mezi hudebníky a bývalým vedením orchestru byly finance. Na zajištění nasmlouvaného programu a na samotný provoz chyběly orchestru miliony korun. Na tom, jak situaci řešit, se hudebníci, vedení orchestru ani město neshodli.
„Požadavek teď už bývalého ředitele na příspěvek města do rozpočtu orchestru byl 22 milionů, což bylo nereálné. Nejsme město s miliardovým rozpočtem. Přitom ta částka, kterou město orchestru přispívá, se vyvíjí. Před několika lety to bylo přibližně deset milionů, aktuální návrh příspěvku města je 15 milionů,“ uvedl starosta Hurajčík.
Poukázal přitom, že v roce 2020 byly platby externím umělcům dva miliony korun, vloni však už 6,5 milionu korun. Na tržbách se přitom jejich zapojení nijak výrazně neprojevilo.
Bývalý ředitel Jan Dušek argumentoval tím, že právě sólisté a špičkoví hostující umělci výrazně zvyšují uměleckou úroveň celého tělesa.
Mariánské Lázně se zhruba 14 tisíci obyvateli a rozpočtem 650 milionů korun, jsou nejmenším městem, které má vlastní symfonický orchestr. Historie tělesa sahá až do roku 1821 a je těsně spjatá s počátkem zdejších lázní.
Orchestr pořádá pravidelné abonentní koncerty, letní vystoupení na kolonádě a vzdělávací koncerty pro školy i rodiny. Je rovněž důležitou součástí prestižního Festivalu Fryderyka Chopina a spolupracuje s hudebními školami v