iDNES.cz

Mariánské Lázně si letos připomenou 110 let od návštěvy Sigmunda Freuda

  13:16
Plné léčivých pramenů, významných stavebních památek a vzpomínek na slavné návštěvníky. Takové jsou Mariánské Lázně, které si letos připomínají 110 let od návštěvy zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Ten zde pobýval ve vile Turba. V této jedinečné stavbě dnes sídlí městská knihovna.

Vila Turba v níž pobýval Sigmund Freud, v současnosti sídlo městské knihovny. | foto: KIS Mariánské Lázně

„Známý psycholog přijel z Vídně 17. července 1913 s dcerou Annou, chotí Martou a manželčinou sestrou Minnou. Do Mariánských Lázní rovněž z Hamburku přijela druhá Freudova dcera Sofie s manželem,“ uvedla Elena Sorokina z Lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně s tím, že celá Freudova rodina byla ubytována ve vile Turba. Jejím majitelem byl lékař Hans Turba, pozdější starosta města.

Slavného psychoanalytika připomene i výstava

Sorokina doplnila, že Sigmund Freud měl potíže se zánětem žlučníku a tlustého střeva, které si přivodil v průběhu pobytu v USA vinou nezvyklé stravy. U svého lékaře v Mariánských Lázních pobýval více než měsíc.

Pamětní deska na vile Turba připomínající pobyt Sigmunda Freuda v Mariánských Lázních.

Město na slavného hosta nezapomnělo. V roce 2002 byla Freudovi na zdi vily, kde od 50. let sídlí městská knihovna, odhalena pamětní deska. „Ředitelka knihovny Taťána Baťková plánuje k zahájení letošní lázeňské sezony výstavu připomínající výročí pobytu slavného psychoanalytika ve městě. Návštěvníkům představí nejen Freudovy publikace,“ doplnila Sorokina.

Díky péči starosty Turby se město rozvíjelo

Za zmínku stojí i samotná vila, která ve svých zdech Freuda hostila. Projekt vypracoval známý místní stavitel Ignaz König, jenž tvořil ve stylu pozdního historismu inspirovaného různými staršími styly. Architektonická podoba vily Turba měla ale modernější vzhled hlavně díky uměřenější fasádě. Vedle obytných místností se v přízemí počítalo i s čekárnou, ordinací a vlastní koupelnou pro lékaře Turbu.

Do historie Mariánských Lázní se Hans Turba zapsal hlavně v období první republiky, kdy zastával post starosty. Jeho zásluhou se lázně mimořádně rozvíjely. Vyrostlo v nich mnoho veřejných staveb, byla založena řada škol. Známým Dyleňským vodovodem, který patří k technickým unikátům, byla do lázní města přivedena pitná voda, ve městě se objevily první asfaltové silnice a chodníky.

zpět na článek