Lesní pozemky jsou rozdělené do několika menších celků, což představuje komplikaci zejména pro přesun strojů. Radnice by také ráda využila toho, že v Německu jsou v současnosti ceny pozemků vyšší než v Česku, kde kvůli kůrovcové kalamitě klesají.
„Na základě zkušeností, které jsme získali v průběhu let při zajišťování lesnického hospodaření v Německu, ale také kvůli poměrně komplikované situaci v lesnictví a na trhu se dřevem, jsme dospěli k názoru, že se nám tato činnost nevyplatí. A to nejen z důvodů finančních. V Německu totiž platí jiná pravidla hospodaření. Například tam poměrně komplikovaně dostáváme lesnickou techniku, dále je třeba mít německého daňového poradce, účet v Německu, složitější je vystavování faktur a mnoho dalšího,“ popsal Jiří Červenka, jednatel společnosti Ašské lesy, která má správu lesních pozemků na starosti.
Město proto uvažuje o tom, že přibližně 20 hektarů lesů bude lepší prodat. Peníze, které by prodejem získalo, plánuje využít k nákupu lesů nebo pozemků na Ašsku, které jsou v sousedství městských lesů a jež by bylo možné lehce scelit.
„Nabízí se tak možnost využít situace na trhu lesních pozemků v České republice, kde jsou v současnosti nízké ceny vlivem znehodnocení porostů kůrovcem, a zároveň majitele dusí vysoké náklady na pěstební činnost,“ vysvětlil Červenka.
Podle jeho slov má město za hranicemi lesní pozemky ve čtyřech lokalitách. Na území obce Wagnersberg, Prellsberg, Erb a Salzlecken. Celkem jde o přibližně 21 hektarů. Rada města Aše už zadala jednateli společnosti úkol, aby prodej historického majetku v Německu připravil. Aš se tak zbavuje majetku v cizině, o který začala bojovat v devadesátých letech minulého století. Vlastní jej od roku 2013.
Cheb řešil podobné potíže, část lesů si ale ponechal
Stejně jako Aš získalo po téměř dvou desetiletích snah a jednání svůj historický majetek v Německu také město Cheb. Také Chebští už část nepotřebného majetku prodali. Na zbytku však hospodaří a změny nechystají.
Cheb se zbavil například areálu bývalé ozdravovny v obci Querenbach, pro který neměl využití. Původní plán organizovat zde setkávání mladých Čechů a Němců, kteří by mohli poznávat rozdíly a objevovat společné rysy obou národů, předpokládal nákladnou rekonstrukci.
Navíc se nesetkal s pochopením u okolních obcí. „Tamní svazek německých obcí město oslovil s tím, že takových středisek je v okolí víc a nedaří se je naplnit,“ vysvětlil tehdy mluvčí města Tomáš Ivanič.
Město proto od záměru ustoupilo a rozhodlo se několik domů a dvory prodat. Už dříve také Chebští prodali hájenku na samotě uprostřed lesů, o kterou měli zájem její dlouholetí nájemci. Převod se podařilo dokončit, až když město své pozemky za hranicemi fyzicky převzalo. Stalo se tak poté, co vznikla dohoda vytvořit společně s Němci Nadaci Chebský les. Ta má ve stanovách, že bude sloužit rozvoji celého regionu historického Chebska a všech obyvatel, kteří se cítí být s Chebskem spjati.
V současnosti Cheb hospodaří v Německu na takřka 650 hektarech lesa. Vedle toho město vlastní lesovnu v Platzermühle. Tu nyní využívá jako zázemí pro lesní hospodáře, kteří mají chebský les v Německu na starosti.