Do Chebu míří letecká esa: vzácná německá stíhačka i nejmenší letadlo na světě

  16:48
Mimo jiné i nejmenší dvoumotorové letadlo na světě bude lákadlem letošního ročníku leteckého dne v Chebu. Mezi další atraktivní stroje bude patřit dvoumotorová proudová německá stíhačka Messerschmitt Schwalbe nebo létající člun Catalina. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších akcí v Karlovarském kraji, jejíž poslední ročník v roce 2022 tragicky poznamenala havárie historického letounu Hurricane.

Letecká esa bude Cheb na tamním letišti hostit o víkendu 17. a 18. srpna. Vystřídá se zde pestrá paleta moderních i historických letadel, vrtulníků a akrobatických pilotů či skupin. Chebské letiště se návštěvníkům otevře v sobotu i neděli v 9 hodin, o hodinu později zahajuje doprovodný program, hlavní přehlídka začne ve 13 hodin.

„Letos se mohou diváci těšit na opravdové lahůdky. Po několika letech se do Chebu opět vrátí legendární obojživelník z II. světové války Consolidated PBY Catalina. Milovníci letadel si jej budou moci prohlédnout i zevnitř. Velkým lákadlem bude také ukázka legendární německé dvoumotorové proudové stíhačky Messerschmitt Me-262 Schwalbe, která změnila historii letectví. Jedná se o vzácný a jediný v Evropě létající stroj. Zúčastňuje se jen několika málo pečlivě vybraných leteckých dnů ročně a přiletí z německého Flugmuseum Messerschmitt,“ uvedl letecký ředitel akce Miroslav Rod.

Zakladatel Ultralight Clubu Cheb a letecký historik Luděk Matějíček doplnil, že rychlý a ve své době jen obtížně sestřelitelný stroj se vyráběl rovněž v Chebu. „Představí se zde i nejmenší letadlo na světě, dvoumotorové CriCri. Jde o celokovový stroj o hmotnosti 85 kilogramů. Jeho trup je jen 60 centimetrů široký, cestovní rychlost lehce pod 200 kilometrů za hodinu,“ popsal perličku Matějíček.

Vůbec poprvé se v Chebu představí česká skupina Trenér Box na letadlech Zlín Z-256. Vystoupením na čtyřech strojích vzdávají hold československým pilotům a konstruktérům.

Premiéru na západě Čech prožije i francouzský cvičný letoun Fouga CM.170 Magister. Mezi jeho hlavní charakteristiky patří velké rozpětí křídel a motýlkové ocasní plochy. Přiletí ze svého domova z francouzského města Dole i s majitelem a pilotem Laurentem Golayem. Novinkou v České republice bude i akrobatická ukázka letadel SIAI Marchetti SF-260. O show se postará německá rodina Niebergallových, své letecké umění jim předvedou otec Ralf a syn Nico.

Opět přiletí i gripeny

Z řad akrobatických pilotů vybrali organizátoři legendu světové akrobacie. V letadle Zlín 50 bude sedět pilot Petr Jirmus, který v letech 1983 až 1986, která jsou považována za „zlatou éru“ československé letecké akrobacie, získal dvakrát titul absolutního mistra světa.

Ve výčtu hlavních bodů programu nemohou chybět „králové českého nebe“ letouny Saab JAS-39 Gripen z 21. základny v Čáslavi. „V neděli je přílet Gripenů potvrzený, o sobotě ještě jednáme,“ upřesnil Miroslav Rod.

V Chebu se objeví i první proudové letadlo zkonstruované a vyráběné v Československu. Jedná se o L-29 Delfín, který byl ve své době nejoblíbenější stíhačkou na světě. Mezi další stroje patří například historická lahůdka tří dvouplošníků Bücker 131 Jungmann, Beechcraft C-45H Expeditor nebo sólo akrobacie na větroni LF-107 Luňák v podání domácího pilota Davida Jágra.

Letecké dny se v Chebu poprvé konaly už ve dvacátých letech minulého století. V roce 1939, kdy Cheb patřil Německu, zde přistála vzducholoď Zeppelin a předvedli se stíhači Legie Condor. První poválečná show pro diváky se zde uskutečnila až v roce 1997. Od té doby Cheb hostí letecké přehlídky pravidelně. Tu poslední v roce 2022 poznamenala havárie historického letounu Hurricane. V jeho troskách zahynul zkušený pilot a letecký instruktor Petr Pačes, který byl členem roudnického aeroklubu.