Aš bojuje o daňové úlevy, podobná privilegia už před stovkami let měla

  12:58
Zajímavé informace nabízí nedávno vytvořená naučná stezka v nově upraveném parku Historie v Aši. Zmiňuje, že šlechtický rod Zedtwitzů už před staletími vymohl pro sebe a celé Ašsko na Janu Lucemburském privilegia, která osvobozovala od placení daní a zajišťovala jistou nezávislost. Podobných úlev chce přitom radnice dosáhnout i v současnosti.

Zajímavosti z minulosti Ašska přibližuje místním i turistům naučná stezka, která vzniká v parku Historie. Hotová by měla být do konce letošního roku. (10. července 2024) | foto: Milan Vrbata

Informaci dal ašský kronikář Milan Vrbata do souvislosti s tím, že i nyní, v rámci souboru opatření na podporu hospodářského růstu regionu s názvem Lex Aš, usiluje město o dočasnou daňovou svobodu.

Zdejší radnice se totiž chce vzepřít drastickému stárnutí města, odchodu mladých i investorů a naopak přichází s dosud nebývalým nápadem. Chce udělat z Aše region, kde budou platit jiné zákony než ve zbytku republiky.

Investorům se sníží či odpustí daně, podnikatelům bude stát přispívat na komerční nájmy, novým mladým rodinám přispěje více na každé dítě a firmy, které vytvoří nová pracovní místa, dostanou statisícové pobídky. Minimální mzda by tu byla 40 tisíc korun měsíčně.

„Osvobození od daní je jen jedním z řady navrhovaných opatření, jak nastartovat lepší budoucnost pro celou tuto oblast. Přitom to není první zmínka o daňové svobodě pro tento kraj,“ vysvětluje Vrbata a doplňuje, že přesně před dvěma sty padesáti lety, v roce 1774, boj rodu Zedtwitzů o samostatnost Ašska skončil.

Následně vydala císařovna Marie Terezie listinu nazvanou Ašské temperamentní body, ukončila tak autonomní vývoj celé oblasti a definitivně začlenila toto území k Čechám a habsburské monarchii. Zaručila ale zdejším lidem svobodu náboženského vyznání, stejně tak jako osvobození Ašska a tamní šlechty od daní.

Město postižené chudobou. Aš chce být daňovým rájem, kde platí jiné zákony

Zedtwitzům také zůstala vlastní soudní moc nad ašským regionem. Taková privilegia po přičlenění k monarchii přinesla Ašsku velké hospodářské výhody. Došlo k rozvoji řemeslné a průmyslové výroby, zejména textilní. A díky ekonomickému růstu vzrostl i počet obyvatel.

„Podrobný text o samostatném vývoji Ašska a boji rodu Zedtwitzů o nezávislost je možné najít na panelech naučné stezky mapující minulost tohoto regionu od roku 1281,“ dodává Vrbata.

18. července 2023