iDNES.cz

Lovci petek vyrazili na filmový festival. Sbírali láhve a hovořili o zálohování

  10:50
I na letošním ročníku karlovarského filmového festivalu mohli lidé v centru města potkávat hlídky Lovců petek, kteří od kolemjdoucích do svých nůší sbírali prázdné PET láhve a plechovky a hovořili s nimi o významu zálohování. Je to součást dlouhodobé kampaně na podporu zpětného odběru nápojových obalů, kterou po loňské premiéře opět přivezl významný festivalový partner Mattoni 1873 ve spolupráci s iniciativou Zálohujme.cz.

Letošní novinkou byl Cirkleon ve Vřídelní kolonádě, jakýsi otočný buben, který po svém obvodu formou komiksu přibližoval putování PET láhve a plechovky od okamžiku zpětného odběru až do chvíle, než se znovu objeví v regále obchodu.

Samotnou akci tentokrát pořadatelé pojali ve skromnějším duchu. Původních několik zálohomatů zredukovali na jediný před vchodem Vřídelní kolonády, kde stál i loni. Na službě u něho a pěších pochůzkách se střídaly tři brigádnice. Naopak větší důraz byl věnován osvětě mezi festivalovými návštěvníky.

„Skutečně jsme letos lidem chtěli především poskytnout co nejvíce informací o tom, proč je zálohový systém potřeba a proč se ho snažíme zavést,“ vysvětlil Tadeáš Vylita, koordinátor Lovců petek a zástupce iniciativy Zálohujme.cz na filmovém festivalu.

„Je důležité, aby PET láhve a plechovky nekončily v přírodě, ve směsném odpadu, ideálně ani v tom tříděném, protože to také není zárukou, že se obal dostane k opětovnému využití z láhve do láhve,“ shrnul Vylita.

Lowcost festival? Tipy na levné jídlo, vstupenky i ubytování ve Varech

V sobotu, poslední den festivalu, měly službu v pěší hlídce lovců petek sedmnáctiletá Ela z Karlových Varů a její o tři roky starší parťačka Sára z Chebu. Během více než týdne se na pochůzkách od Grandhotelu Pupp k hotelu Thermal setkaly s reakcemi pozitivními, i posměšnými.

„Občas na nás třeba někdo pokřikoval, že jsme chodící koše,“ posteskla si Ela. Naštěstí však převažovaly kladné ohlasy, lidé oceňovali snahu pomoci přírodě. A koho téma zaujalo, lovkyně mu rády poskytly další informace o systému zpětného odběru.

„Někteří lidé z nás byli vyloženě nadšení,“ těšilo Elu. Ona i Sára se pochlubily, že jdou samy příkladem a důsledně třídí i doma. „Snad úplně všechno včetně bioodpadu. Směsného tak vyprodukujeme opravdu minimum.“

V akci se pořádně nachodily. „Nohy až tak nebolí, ale mám puchýře,“ svěřila se Sára. Každá pochůzka trvala pět hodin denně. Díky chytrému náramku navíc získaly přehled, kolik kroků mají v nohou. Rekordem bylo 22 tisíc, což představuje přibližně 18 kilometrů.

Nepořádek a pomočené ulice. Festivalové Vary jsou vždy nad ránem plné odpadků

Větší soustředění na osvětu a pravděpodobně i chladnější počasí, které letošní ročník festivalu provázelo, zřejmě ovlivnily výsledné počty vybraných obalů. „Když není vedro, lidé méně pijí, bylo to znát,“ konstatovala lovkyně Sára, která s nůší brigádničila už loni a může tak srovnávat. Před rokem se vybralo 2960 PET láhví a 1060 plechovek, letos se sešlo 2 150 PET láhví a 820 plechovek. „Přesto byl pro nás letošní festival mnohem úspěšnější, protože jsme dokázali oslovit daleko více lidí,“ ujistil Vylita.

Systém zálohování a zpětného odběru nápojových PET láhví a hliníkových plechovek by měl být v republice spuštěn v roce 2026. Podle předpokladu by síť zálohomatů měla zahrnovat 11 tisíc stanovišť. „Posunuli jsme se, už neřešíme jestli ano nebo ne, ale společně s odborníky řešíme jak.“ Přesto letošní karlovarská mise Lovců petek nebyla poslední. Podle Vylity se na festival určitě vrátí i příští rok.

Autor:
zpět na článek