Jádro je stále ve hře, pro modulární reaktor je však vhodnější Vřesová

  12:38
Lokalita areálu ve Vřesové na Sokolovsku zůstává ve hře pro případné umístění malého modulárního jaderného reaktoru, který by po odklonu od uhlí pomohl zajistit dostupné a stabilní dodávky elektřiny i tepla. Vyplývá to z výsledků analýzy odborníků z amerického projektu Phoenix.

Areál a technologie zpracovatelské části společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové na Sokolovsku. (8.7.2020) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Po našich analýzách na základě geologického průzkumu asi nepřipadá v úvahu umístění reaktoru v Tisové. Nicméně Vřesová má pro tuto technologii předpoklady,“ uvedl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a SUAS GROUP.

Tyto závěry podle něj potvrdili i zaoceánští odborníci. „Podle jejich názoru se Vřesová jeví jako vhodná lokalita s ohledem na to, s jakými podmínkami obdobné stavby realizují v USA,“ doplnil Tomek.

Toto dobrozdání je ovšem jen začátkem cesty, na jejímž konci jednou může být modulární reaktor. „Nyní spolupracujeme s ministerstvem průmyslu a obchodu, abychom zajistili další prostředky na průzkum vytipované lokality,“ potvrdil Tomek.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Tu musí energetická společnost obhájit i u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Tento proces bude trvat minimálně pět let, pak ale bude následovat ještě celá řada dalších technických procesů,“ naznačil předseda dozorčí rady. Pokud tedy modulární reaktor začne v regionu vyrábět energii, nebude to podle jeho odhadu dříve než v roce 2040.

Nové zdroje za pět miliard

O možné jaderné budoucnosti energetiky v Karlovarském kraji se začalo mluvit vloni na podzim. Tehdy totiž sokolovská energetická společnost získala dotaci z amerického programu Phoenix. Právě z něho mohou financovat studii proveditelnosti umístění malého modulárního reaktoru. Sokolovská uhelná a SUAS Group mohou díky programu získat na studii až 1,5 milionu dolarů.

Velká síla v malém balení. Malé modulární reaktory přicházejí

Projektoví manažeři firmy připravili podklady pro ministerstvo průmyslu a obchodu. Byly podmínkou pro podání žádosti pro program Phoenix. „Museli jsme mimo jiné uvést, jaký je očekávaný výkon. Preferujeme tlakovodní reaktor o výkonu 400 až 500 MWe. To odpovídá potřebám kraje i s přihlédnutím k technologickým omezením,“ vysvětlil Ondřej Holý, který žádost připravoval.

V souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí v regionu se Sokolovská uhelná připravuje na využití nových ekologicky čistých typů získávání energií. V nadcházejících pěti letech do nich chce investovat přibližně pět miliard korun. Záležet bude ovšem na investiční podpoře ze strany státu.

S útlumem těžby uhlí připravují připojení obnovitelných zdrojů, tedy fotovoltaiky a větrníků, o výkonu 213 MW či až 150 MW z chystaného nového paroplynového bloku. Jeho definitivní výkon ale ještě v Sokolovské uhelné nestanovili, bude se odvíjet od možností plynárenské soustavy.

31. ledna 2023