Začátek adventu v chebském muzeu provoněl domácí jablečný závin - regiony.impuls.cz

Začátek adventu v chebském muzeu provoněl domácí jablečný závin

  14:20
Andělé z nejrůznějších materiálů, háčkované ozdoby na stromeček, hračky, drobné dárky, misky a talíře opletené drátky nebo vánoční dekorace na stůl či na dveře. Tradiční dovednosti předků ožily se začátkem adventu v chebském muzeu.

Muzeum v Chebu ožilo adventním jarmarkem tradičních řemesel. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rušno bylo také v muzejní kuchyni. Pod rukama etnografky Ivy Votroubkové a historičky Michaely Bäumlové se kusy těsta a nastrouhaná jablka s rozinkami měnily ve štrúdly vonící skořicí a vanilkou.

„Máme listové těsto na tři desítky závinů. Trochu potíže jsme měli s jablky. Letos se nikde neurodila. Obvykle je přinese ze zahrádky naše kolegyně, ale teď jsme pro ně museli vyrazit do obchodu. Ještě tu nějaká máme, snad nám vydrží,“ ukázala na mísu oloupaných plodů Iva Votroubková.

Hned se ale vrátila k rozvalování těsta. Na řeči není čas. Před dvěma stoly dobové kuchyně se už hromadí návštěvníci, pozorují, jak štrúdly vznikají, a nedočkavě čekají, až právě upečené šály závinu trochu zchladnou a bude je možné nakrájet a předložit k ochutnání.

O kus dál zasvěcoval zájemce do tajů řemesla Igor Kukučka, který se ve volných chvílích baví tím, že vyřezává ze dřeva nejrůznější předměty. Na pracovním stole jsou jeho křížky, dřevěné květiny, čtyřlístky, malá srdíčka do ruky i velká, která je možné použít jako dekoraci. Malý stromeček zdobí i tradiční andělíčci.

Zájem lidé mají i o historická národopisná kamna, která stojí v expozici muzea teprve dva roky. Monumentální dílo krásenského rodáka Willibalda Russe vypráví o lidových zvycích a obyčejích Chebska, představuje tucet lidových krojů z širší chebské oblasti a prozrazuje dvaašedesát lidových přísloví, rčení a pořekadel v egerlandském nářečí. Téměř zapomenuté momenty z chebské historie doplňují znaky měst a obcí v regionu.

Jedle se ve vichru nebezpečně kývala, o Vánocích ozdobí karlovarské trhy

Rušno bylo i ve Valdštejnské obrazárně muzea. Ta ožila zpíváním a recitací. Představil se známý chebský pěvecký sbor Špalíček, vystoupily dětské pěvecké soubory Koťata, Sedmikrásky a Kopretiny. S pásmy Adventní kalendář a Vánoční pověst se předvedli žáci literárně dramatického oddělení Základní umělecké školy v Chebu, nejmenší návštěvníci si užili i pohádku.

Nechyběla ani tradiční výstava výtvarných prací žáků chebských škol. Ta letošní je na téma Bílé Vánoce a jako každý rok dětské výtvory soutěží v několika kategoriích. O vítězích bude rozhodovat veřejnost. Hlasovat mohou návštěvníci muzea až do 15. prosince.