iDNES.cz

Pacienti s rakovinou dostanou lepší péči, karlovarská nemocnice investuje obří sumu

  14:20
Obtížná dostupnost péče o onkologické pacienty je jedním z problémů, který dlouhodobě trápí Karlovarský kraj. Situaci v regionu postupně zlepšuje projekt financovaný Evropskou unií. Díky němu Karlovarská krajská nemocnice nakupuje jak nové špičkové přístroje za desítky milionů korun, tak provádí stavební úpravy areálu oddělení onkologie nemocnice v Chebu.

Nové špičkové vyšetření PET/CT ve Fakultní nemocnici Ostrava. | foto: Fakultní nemocnice Ostrava

„Projekt Zlepšení onkologické péče v Karlovarském kraj je konkrétním krokem ke zvýšení dostupnosti tohoto oboru, která je v našem regionu nezbytně nutná. Věříme, že přinese výrazné zlepšení na všech úrovních. Od primární diagnostiky přes terapii až po následnou péči,“ uvedl Josef März, generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice.

Akutní potřeba zlepšení situace vyplývá i ze statistických čísel. Podle Národního onkologického plánu České republiky má Karlovarský kraj ve skupině lidí starších 65 let nejvyšší podíl osob s chronickou nemocností. „Tento fakt generuje vysoké riziko zhoubného onemocnění. Projekt proto představuje klíčový krok k řešení tohoto problému a ke zlepšení zdravotní péče v celém regionu,“ uvedla mluvčí krajské nemocnice Markéta Singerová.

Díky evropským penězům tak nemocnice pořídí několik nových špičkových přístrojů. „Do Chebu půjde nový lineární urychlovač za 76 milionů korun. Oddělení nukleární medicíny v Karlových Varech pak dostane takzvaný PET/CT. Jeho hodnota je 67 milionů,“ doplnila Singerová.

Onkologická péče v kraji prochází krizí, stále chybí komplexní centrum

Ve fázi soutěže na dodavatele projektové dokumentace je pak projekt rekonstrukce onkologického oddělení v Chebu. „Do konce letošního roku vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele. Podílet se na něm bude i Karlovarský kraj, protože součástí projektu je i zubní klinika,“ naznačila mluvčí nemocnice. Dostavba pavilonu by pak podle ní měla být hotová do konce roku 2025. Celkové náklady projektu se vyšplhají na zhruba 200 milionů korun.

Ke zlepšení péče o onkologické pacienty přispělo letos v červenci otevření ambulance v pavilonu N karlovarské nemocnice. Na personálním zajištění provozu se podílejí čtyři lékaři z Fakultní nemocnice Bulovka. Ti v Karlových Varech pravidelně ordinují už čtyři roky, jejich domovské oddělení v Praze navíc poskytuje péči pro pacienty z regionu.

Koktejl cytostatik k chemoterapii nemocnice míchá v nové centrální přípravně

Vedení krajské nemocnice zúročilo i spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň. Vedoucí lékařkou ambulancí je totiž Hana Korunková, která dříve pracovala právě v Plzni. Nyní se na plný úvazek upsala Karlovým Varům. „Cílem této spolupráce je dosažení užší koordinace mezi jednotlivými pracovišti včetně vysoce specializované onkologické péče,“ upřesnila Markéta Singerová.

Dílčí kroky zlepšení péče o onkologické pacienty směřují k vytvoření komplexního onkologického centra. To vznikne v zamýšleném pavilonu G karlovarské nemocnice. První ze tří etap jeho výstavby začne v příštím roce. „Generel Karlovarské krajské nemocnice počítá s tím, že komplexní onkologické centrum vznikne kolem roku 2030,“ upřesnila mluvčí. I po jeho dokončení však budou mít pacienti k dispozici oddělení nemocnice v Chebu.

Hvězdného patrona mělo letos v červenci otevření nových onkologických ambulancí v pavilonu N Karlovarské krajské nemocnice (KKN). Úlohy se zhostil prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary herec Jiří Bartoška:

2. července 2024

zpět na článek